Bakanlık Otopark Sorunu Üzerinde Çalışıyor

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı internet sitesinde vatandaşların görüşüne sunduğu ‘Otopark Yönetmeliği’ çalışmasını yayınladı.

Taslakta, otoparkların hangi alanlarda yapılmasının kaçınılmaz olduğu, otopark ihtiyacının tespit ve giderilme esaslarını barındırıyor. Hazırlanan yönetmelik taslağına göre binek araçlar için 20 metrekare, kamyon ve otobüsler için ise 50 metrekare taban rakamları belirlendi. Söz konusu rakamlarda manevra alanı değerlendirme dışı bırakılıyor. Taslakta yapılan düzenlemeyle her daire için otopark zorunluluğu da getiriliyor.

500 METREDEN YAKIN MESAFEDE OTOPARK

Taslağa göre, araçların şehir merkezine yönlendirilmemesi için kent merkezi dışında, çeperlerinde yer alan ana toplu taşıma istasyonu, durak ya da aktarma noktalarına en çok 500 metre mesafede tesis edilen ve detayları ulaşım veya otopark ana planıyla belirlenen ‘Park et-Devam et’ alanları ayrılacak.

OTOPARKLARIN YÜZDE 1’İ BİSİKLET VE MOTOSİKLETE

Yayına çıkartılan yönetmelik taslağında bisiklet ve motosiklet kullanıcıları da unutulmadı. Yeni düzenlemede bütün otopark türlerinde yüzde 1’lik bir kısım motosiklet ve bisiklet park yeri olarak hazırlanacak. Engelli vatandaşların kullanımına dair düzenlemeler ise zorunlu tutuluyor.

Ağaçlara zarar vermeden bölge otoparkları yapılabilecek/

Otopark giriş ve çıkışlarında mevcut ağaç dokusunun korunması, ağaçlara hiçbir şekilde zarar verilmemesi, ağaçlandırma ve bitkilendirme için yeterli derinlikte toprak örtüsü bırakılması kaydıyla bölge ve genel otopark kurulabilecek.

Her 50 araçtan biri elektrikli araca ayrılacak

Otoparklarda her 50 park yerinden biri, elektrikli araçlara uygun olarak düzenlenecek. Taslakta, onaylı imar planında tespit edilen bölge ve genel otoparkların uygulama döneminde belediyelerce gerçekleştirilecek 5 yıllık imar programlarına alınması şartı da var.

Bunları da sevebilirsiniz

Bakanlık Otopark Sorunu Üzerinde Çalışıyor” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.