Havaray İhalesinin İptal Nedeni Belli Oldu

Sefaköy’e yapılması planlanan ve Alarko Holding’in kazandığı Sefaköy-Halkalı-Başakşehir Havaray İhalesinin neden iptal edildiğine dair detaylar belli olmaya başladı. Geçtiğimiz hafta içerisinde ‘revize’ gerekçesiyle iptal olduğu duyurulan havaray ihalesinin güzergah çakışması nedeniyle gerçekleştiği öğrenildi.

OLİMPİYAT YOLU ve HALKALI MEYDAN DÜZENLEMESİ ile ÇAKIŞTI

İstanbul’da gerçekleşecek ilk havaray olma özelliğini taşıyan Sefaköy Havaray Projesi maliyet kalemlerinin değişmesi nedeniyle iptal edildi. Edinilen bilgiye göre iki farklı proje ile çakışan Havaray Projesi yeniden ihale edilecek.

Havaray’ın güzergahı ile çelişen projeler ise D-100 Karayolu Çobançeşme mevkiinden başlayarak Olimpiyat Stadı’na ulaşan ve Kuzey Marmara otoyoluna bağlanan “Olimpiyat Yolu Projesi” ile “Küçükçekmece Halkalı Meydanı ve Çevresi Yol Kavşak Uygulama Projesi”… Bu iki proje dikkate alındığında Havaray projesinde revizyon ihtiyacı doğduğu belirtiliyor. Yapılacak proje revizyonlarının inşaat süresini ve yapım maliyetlerini artırması bekleniyor. Ancak artışın miktarının kestirilebilmesi için yeni güzergahın netleştirilmesi gerekiyor. Ayrıca her 3 projenin birbirine etkisi düşünüldüğünde de 3 ihalenin birlikte yapılması da gündemde.

Bunları da sevebilirsiniz

Havaray İhalesinin İptal Nedeni Belli Oldu” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.