Yeni Havalimanı’nın Planlanan Tarihi Açıklandı

İstanbul’da yaşayan herkes tarafından merak edilen 3. Havalimanı ne zaman açılacak? sorusuna Ulaştırma, Haberleşme ve Denizcilik Bakanı Ahmet Arslan Habertürk Televizyonu’nda katıldığı canlı yayında cevap verdi. 

“HAVALİMANI’NI 29 EKİM’DE AÇMAK İSTİYORUZ”

Gündeme dair konulara ilişkin soruları içtenlikle yanıt veren Bakan Arslan 3. Havalimanı’nı ne zaman açılacak? sorusunu da cevapladı. Planlamalarını 1 yıl içerisinde hizmete sokmak amacıyla yaptıklarını belirten Arslan, çalışmalarda önemli bir mesafe katettikleri söyledi. 30 binin üzerinde çalışanın bulunduğu 3.Havalimanı’nın 29 Ekim 2018 tarihinde açılması bekleniyor. Yeni Havalimanı’nın %65’lik bölümünü bitirdiklerini söyleyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan sahada 3 binin üzerinde  ağır iş makinesi bulunduğunu söyledi. İnsan gücü olarak 30 binin üzerinde çalışanın olduğu belirtilirken hedeflenen tarihte hizmete sokmak için var gücüyle çalışıldığını söyledi.

 

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI 2020’DE

Türkiye’nin gündeminde olan mega projelere de tek tek cevap veren Bakan Arslan Karadeniz’in incisi konumunda olan Rize-Artvin Havalimanı‘nın 2020 yılında faaliyete gireceğini belirtti. Kanal İstanbul projesinin etüt ve fizibilite çalışmalarının da tamamlandığı belirtildi. Ulaştırma Bakanı Arslan; “Kanal İstanbul ile ilgili uzmanlarımız çalışmalarını sürdürüyor. Filyos Limanı inşaatının da 3’te 1’lik bölümü tamamlandı. Kurulacak Filyon Endüstri Bölgesi ile de çok büyük lojistik bir üssü olacak” dedi.

 

Rize-Artvin Havalimanı'nın yapılması planlanan mevkii haritada gösterilmiştir.
Rize-Artvin Havalimanı’nın yapılması planlanan mevkii haritada gösterilmiştir.

OKUL SERVİSLERİNİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİYORUZ

Yılbaşından bugüne 4608 tekne Türk bayrağına geçtiğine değinen Bakan Arslan 2020 yılında da  5G sürecinde karar vericilerden biri de Türkiye olacak iddiasında bulundu. Arslan okul servisleriyle ilgili sorulan bir soruya ise şu şekilde yanıt verdi.

 

Servis araçları taşıma yönetmeliğini,İçişleri ve Milli Eğitim Bakanlıkları ile tekrar gözden geçiriyoruz,eksiklik varsa gereğini yapacağız” “Servis araçlarına İçişleri, Milli Eğitim ve UDH Bakanlıkları olarak koordineli denetim yapacağız.”

 

KAYNAK

 

Bunları da sevebilirsiniz