HALKALI SİRKECİ TRENİ NE ZAMAN FAALİYETE GEÇİYOR

İstanbul’da yaklaşık 42 kilometrelik bir uzunlukla hizmete alınması planlanan Halkalı Sirkeci tren hattı ne zaman açılacak? B1 hattı olarak da adlandırılan projenin detayları belli olmaya ve Halkalı Sirkeci tren hattı durakları netleşmeye başladı. İşte İstanbul’u rahatlatması ve ulaşımda çığır açması beklenen Halkalı Sirkeci treni ile ilgili tüm merak edilenler…

B1 Sirkeci Halkalı tren istasyonu yaklaşık 4 yıldır kapalı vaziyette. Banliyo çalışmaları günden güne hızlanırken Halkalı Gebze arası yaklaşık 105 dakikaya düşmesi bekleniyor. Megakent İstanbul’u daha yaşanabilir bir hale getirebilmek için çalışmalarını var gücüyle sürdüren yetkililer Sirkeci Halkalı b1 tren hattının da açılış tarihini netleştirdi. 3. Havalimanı’nın faaliyete gireceği gün olan 29 Ekim 2018 tarihinde ilk seferlerin yapılmaya başlanacağı gelen ilk bilgiler arasında yer alıyor. Denizcilik, Haberleşme ve Ulaştırma Bakanı tarafından incelemelerde bulunulan hat ile ilgili engeller aşıldı.

SİRKECİ HALKALI METRO DURAKLARI 42 ADET

Gebze’den başlayacak tren yolculuğu Halkalı’ya ulaşana kadar toplamda 42 durak arada kalacak.  Hattın güzergahındaki duraklar ise şöyle;

Halkalı,
Mustafakemal,
Küçükçekmece,
Florya,
Yeşilköy,
Yeşilyurt,
Ataköy,
Bakırköy,
Yenimahalle,
Zeytinburnu,
Kazlıçeşme,
Yenikapı,
Sirkeci,
İstanbul Boğazı,
Üsküdar,
İbrahimağa,
Söğütlüçeşme,
Feneryolu,
Göztepe,
Erenköy,
Suadiye,
Bostancı,
Küçükyalı,
İdealtepe,
Süreyya Plajı,
Maltepe,
Cevizli,
Atalar,
Başak,
Kartal,
Yunus,
Pendik,
Kaynarca,
Tersane,
Güzelyalı,
Aydıntepe,
İçmeler,
Tuzla,
Çayırova,
Fatih,
Osmangazi ve Gebze olacak.

BAKIRKÖY TREN İSTASYONU NE ZAMAN AÇILACAK?

Dev proje için yenilenme işlemleri devam edilirken merak edilen soruların başında ise Bakırköy tren istasyonu ne zaman açılacak? geliyor. Özellikle Bakırköylüler tarafından meydan çevresinde yapılan düzenlemeler sonrası bölgenin hareketleneceği ve fiyatların artacağı öngörüleri sıklıkla dile getiriliyor. Bakırköy tren istasyonunun ne zaman açılacağına dair henüz net bilgi elde edilemezken kulislerde konuşulanlara göre tüm istasyonlar açılış tarihiyle birlikte faaliyete geçeceği yönünde.

Projenin devam eden yapım işlerini geçtiğimiz günlerde Başbakan Binali Yıldırım, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan ile havadan gezerek hat üzerinde incelemelerde bulundular. İstanbul’un önemli tren yolu hatlarının başında gelen, senelerce bölgeye hizmet veren ve Marmaray ile birleşecek olan Sirkeci Halkalı arasında yapım çalışmaları 4 senedir süren, engeller, firma sıkıntıları gibi konularla gündemden düşmeyen ve vatandaşın ilk tercihlerinden biri olan demir yolu tren hattı için geri sayım başladı. Yaklaşık 4 yıl gibi bir süredir kapalı olan Halkalı-Gebze banliyösü için çalışmalarda sona geliniyor. Projede çalışmaların sürdüğü, önemli pekçok noktasında ise ray döşeme işlemlerinin tamamlandığı hatta, istasyonlar kurulum çalışmaları neredeyse tamamlandı.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Haydarpaşa’nın kesintisiz ulaşımı için tarih verdi. İnşaatı hızlanan Gebze-Haydarpaşa ve Sirkeci-Halkalı banliyö hattının 2018’in sonunda açılacağını belirtti.

<h1>Halkalı-Sirkeci Tren Hattı Havadan Görüntülendi</h1>

Halkalı-Sirkeci Tren Hattı Havadan Görüntülendi

 

İNŞAAT ÇALIŞMALARI HIZLANDI

Bakan Arslan, “Ankara’dan yüksek hızlı tren Pendik’e kadar gidiyor, Pendik’ten sonra otobüslerle taşınıyor. Haydarpaşa’ya kadar gidemiyor. Marmaray var ama Marmaray devamında Kazlıçeşme’den Halkalı’ya kadar insanlar gidemiyor. İki kesinti var. Biz Marmaray projesine entegre olacak her iki yakadaki banliyö sistemlerini önce metro standartlarına getiriyoruz. İnşaat sürecinde ne yazıkli ihalelerden kaynaklı bir gecikme oldu ama her iki yakadaki banliyö hatlarında da şu an çok yoğun bir çalışma var. İşler oldukça hızlandı.” diye konuştu.

AVRUPA İLE ENTEGRE OLACAK

Arslan ayrıca, “Avrupa’ya giden hızlı tren inşaatını da bu sene başlatıyoruz. Yaklaşık 4 sene sürer. Avrupa’daki sistemle entegre olacak.” dedi.

 

İSTANBUL BANLİYO TREN HATTI HARİTASI
İSTANBUL BANLİYO TREN HATTI HARİTASI