‘Hakkari Yüksekova’ya, Şırnak Cizre’ye Dönüşecek’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün katıldığı Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Genel Kurulu’nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan, bir katılımcının ‘Cizre il olsun’ yönündeki istediğini dile getirdikten sonra bölgenin geleceğine dair bilgiler verdi.

TOBB Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Genel Kurulu’na katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan iş dünyasıyla buluştu. Yüksek faiz oranlarından yerli otomobile kadar pek çok konuda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, bir katılımcının ‘Cizre il olsun’ talebine de ilginç bir cevap verdi.

‘ŞIRNAK CİZRE’YE, HAKKARİ YÜKSEKOVA’YA DÖNÜŞECEK’

Erdoğan, bu konuların gündemde olduğunu ve gerçekleşeceğini söyledikten sonra,“Cizre şehir olacak dedik ya. Yani Şırnak, Cizre’ye dönüşecek, Hakkari de Yüksekova’ya dönüşecek. Şırnak’ı, Hakkari’yi nasıl şehir yapmışlar diye şaşarsınız. Bir kalkınma hamlesi yapacaksanız” dedi.

Cumhurbaşkanı şehircilikten ve belediyecilikten geldiğini bir kez daha hatırlattıktan sonra neresinin şehir olacağı, neresinin şehir olamayacağı konularını iyi bildiğini dile getirdi ve proje gerçekleştikten sonra herkesin çok şaşıracağını belirtti. Bir kalkınma hamlesi başlatmaları gerektiğini dile getiren Erdoğan, istihdam seferberliğinde işe alınan kişi sayısının 1 milyon 170 bine ulaştığını bildirdi.

TBMM’DE KONUŞULMUŞTU

Erdoğan’ın bu sözleriyle birlikte Hakkari ve Şırnak’ta nasıl bir dönüşümün yaşanacağı merak konusu olurken konunun daha önce de Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulduğu öğrenildi. TBMM’ye sunulan ve sonrasında vazgeçilen tasarıya göre Hakkari ve Şırnak il olmaktan çıkarılacak ve bunların yerine Yüksekova ve Cizre adıyla iki il kurulması önerilmişti. Tasarıda Yüksekova iline bağlı ilçeler, Çölemerik, Çukurca, Derecik ve Şemdinli olarak belirlenmışti. Cizre’nin ilçeleriyse Beytüşşebap, Güçlükonak, İdil, Nuh, Silopi ve Uludere’ydi. Tasarıyla Hakari İl Özel İdaresi Yüksekova İl Özel İdaresine, Şırnak İl Özel İdaresi de Cizre İl Özel İdaresine dönüştürülüyordu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın