Güvenlikte GAMER Dönemi

İçişleri Bakanlığı 81 il valiliği ve ilgili kurumlara gönderdiği genelgede bünyesinde faaliyet gösteren Afet ve Acil Durum Merkezi kontrolünde hastane, okul, havaalanları, AVM’ler, öğrenci yurtları gibi insanların yoğun olarak yaşadığı ve risk oluşturan yerlerde ‘Güvenlik ve Acil Durumlar Merkezi’ GAMER kurulmasını istedi. Son yıllarda yaşanan olumsuz olayların kamu eliyle alınacak tedbirlerle çözülemeyeceğine değinilen genelgede sivil toplum örgütleri ve iş dünyasının bu sürece dahil edilmesinin zorunluluğundan bahsedildi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu imzasıyla yayınlanan genelgede son zamanlarda toplumun huzurunu bozan olayların artışı nedeniyle karşılaşılan sorunların yeni nesil olduğu belirterek, mevcut durumun yönetim tarz ve anlayışı açısından yeni yaklaşımları zorunlu kıldığının altı çizildi. İnsanların sıkça kullandığı tüm kamu alanlarında kurulacak olan merkezler sayesinde kentsel riskler en aza indirilmek hedefleniyor. Şehirlerde Vali Yardımcısının başkanlık edeceği kurum temsilcilerinin yanı sıra, valinin uygun gördüğü sivil toplum kuruluşu, özel sektör ile diğer temsilcileri bulunacak.

İLETİŞİM ALT YAPISI

Bu merkezler vasıtasıyla şehirlerin risk oluşturan mekanlarında kesintisiz ve güvenilir bir görüntü akışı sağlanacak. Böylece tek merkezden yönetilen bilgi ve iletişim alt yapısı oluşturulurken bütün verilere 7 gün 24 saat süreyle ulaşılabilecek. GAMER’ler, ihtiyaç halinde valilerin uygun gördüğü ilçelerde de kurulabilecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın