Gurbetçiler Yönünü Türkiye’ye Çevirdi

Türkiye’nin en kritik seçimlerinden birisi olarak gösterilen 16 Nisan Referandumu öncesi Avrupa ülkeleriyle yaşanan sorunlar gurbetçi Türkleri derinden etkilemiş görünüyor. Türkiye’ye karşı takınılan düşmanca tavır özellikle Almanya ve Hollanda’da yaşayan Türklerin yatırım alışkanlıklarını değiştirdi. Yaklaşık 5 milyon gurbetçinin gayrimenkul yatırımı için yaşadıkları ülkeler yerine Türkiye’ye yöneldiği gözlemleniyor. Gurbetçiler konut, emlak gibi uzun vadeli yatırımlarda tercihini Türkiye’den yana kullanıyor.

Özellikle Ege Bölgesi olmak üzere Marmara ve Güney sahillerinde emlak talebinde artış yaşanıyor. Tercihini Türkiye’den yana kullanan gurbetçi Türklerin genel olarak öne çıkardıkları iki neden var: Batıda yükselen islamafobi ve Türkiye’yi yalnızlaştırma politikaları… Yurt dışında emlak ofisleri bulunan firmalar referandum sonrası yaşanan gurbetçi artışını doğruluyor. Uzmanlar özellikle Almanya’da gayrimenkul soran, pazar araştıran, emlak almak isteyen vatandaşların bu güne kadar görülmemiş bir ilgiyle karşılaştıklarını belirtiyor. Gurbetçilerin genel olarak emeklilik sonrası yatırımı olarak gördükleri Ege kıyıları ve Güney sahillerini tercih ettiği belirtiliyor.

RAKAMLARA YANSIDI

2016’da Hollanda Türkiye’den 217, Belçikalılar ise 198 konut alırken; 2017 ilk 3 ayında İsveç 58 konut alırken bunu Gurbetçilerimizin yoğun yaşadığı Almanya ve İngiltere takip eden ülkeler oldu. Almanya’dan 664’ü arsa, 973’ü konut 2 bin 637 mülk edinirken, İngiltere’den ise bin 129’u arsa, bin 326’sı konut 2 bin 455 taşınmaza sahip oldu. Bu ülkeleri ise bin 256 taşınmazla Norveç takip etti. Türkiye’den gayrimenkul alımına yoğun ilgi gösteren ülkeler arasında ABD, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İrlanda, Kazakistan, Ukrayna da bulunuyor. Bunun yanında Bangladeş, Bolivya, Brezilya, Etyopya, Hindistan, Malezya, Meksika, Slovenya, Sudan, Umman, Tanzanya, Tayland, Venezuella gibi ülkeler ise taşınmaz satışında son sıralarda kaldı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın