ÖZEL | Şehrin Kanser Hücreleri En Çok Bu İlçede

Resmi büyütmek için tıklayınız
Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVIMER) bünyesinde çalışmalarını sürdüren Kentsel Risk Yönetimi ekibi şehrin ‘kanser hücreleri’ olarak da tabir edilen günlük kiralık daireler konusunda detaylı bir çalışmaya imza attı. Günlük kiralık dairelerin pek çok yasaya muhalefet ettiği vurgulanan bilgilendirmede çarpıcı sonuçlar ortaya çıkıyor. Risk faktörü açısından oldukça önemli bir yer tutan günlük kiralık dairelerin dikkat çekici bir kira artışına neden olduğu vurgulanıyor. Güvenlik problemleri ve ekonomiye verdiği zararla sürekli tartışmalara neden olan bu evler geçtiğimiz yıllarda sektörleşme sürecine girmişti.

Legal ya da illegal kiralama servislerinin önemli bir kentsel risk faktörü olarak ele alınan araştırma Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVIMER) big-data desteğiyle mekansal dağılım ile ilgili çalışma Kentsel Risk Yönetimi ekibi tarafından gerçekleştirildi.

YOĞUNLUK FATİH, ŞİŞLİ ve BAKIRKÖY’DE

Çalışma kapsamında ortaya çıkan sonuçlar paylaşılırken yoğunluğun ilk olarak göze çarptığı yer Şişli oldu. Günlük Kiralık evlerin İstanbul’da en çok Şişli ilçesinde yer aldığı belirtilen bilgilendirmede Şişli’yi Fatih ve Bakırköy ilçelerini takip ettiği belirtildi. Şişli’de en çok günlük kiralık evin bulunduğu semtler ise Fulya, Eskişehir ve Mecidiyeköy oldu. Fatih’te Günlük Kiralık arzının fazla olduğu semt Şehremini olurken Bakırköy’de öne çıkan yer ise Ataköy 7,8,9 ve 10. kısım olarak belirlendi.

Kentsel Risk Yönetimi Ekibini Twitter’dan Takip Edebilirsiniz: twitter.com/kentselrisk

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın