Gölcük Milli Parkı İhalesi Gerçekleşiyor

Gölcük Milli Parkı Bolu’nun sembol yerlerinden birisi. Dört mevsim ziyaretçi akınına uğrayan Gölcük Milli Parkı 19 Aralık günü ihaleye çıkıyor. Göl Gazinosu ile birlikte 22 yıl boyunca ihaleyi kazanacak firma tarafından işletilmesi öngörülen Gölcük Milli Parkı‘na bir adet dağ köşkü, 25 bunglov ev ve teleferik inşa edilecek. 

GÖLCÜK MİLLİ PARKI İHALESİ

Gölcük Milli Parkı Bolu Belediyesi tarafından 49 yıllığına kiralanmıştı. Ancak kalan 22 yıllık süreyi özel bir işletmeye devretmek amacıyla yeni ihaleye çıkılıyor. Orman ve Su İşleri Bakanlığı’ndan kiralanan milli parkın ihalesi 19 Aralık 2017 Salı günü 14.30’da gerçekleşecek.

İhaleyi kazanan firma kira olarak 10 bin TL ve cirosunun %1’ini paylaşacak. Bu anlaşma 5 yıllık olacak ancak 5 yılın sonunda ise yüzde 1 pay olacak ancak bu pay 20 bin TL’nin altına düşmeyecek. İhaleye katılan firmalar söz konusu 20 bin TL’nin üzerinden yarışacak.

Gölcük Milli Parkı
Gölcük Milli Parkı

AĞAÇ KESİMİ YAŞANMAYACAK

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tesisleri yılda 500 bin kişinin ziyaret ettiğini söyledi. Yılmaz, hem teleferik hattı hem de yamaç kızağı için iki ayrı ihaleye çıkılacağını da sözlerini ekledi.

“Biz bungalovların göl gören başka bir yerde olmasını istemiştik ama Milli Parklar Genel Müdürlüğü kabul etmedi. Uzun bir çalışmanın sonucunda proje hazırlandı. Bizim tabiatımızı bozmamamız lazım. Hassas davranıyoruz. Milli Parklar daha da hassas davrandı. Bungalovlar caminin üst tarafında olacak, yerleri hiç ağaç kesilmeyecek şekilde tek tek belirlendi. Göl manzaraları da olmayacak. Bolu Belediye Spor’un olan ve belediyemizin işlettiği iki bungolov ise yıkılacak, izinsiz yapıldığı için.

GÖLCÜK MİLLİ PARKI MANGAL ve PİKNİĞE KAPALI

Tesis çevresinde mangal ve pikniğe izin verilmiyor. Piknik yapmak isteyenler Gölcük girişinde bulunan Alabalık Tesisi’ne yönlendirilecek. Söz konusu bu bölge gölü göremeyecek bir konumda olsa da vatandaşlar yürüyerek parka girebilecek. Ayrıca gölün çevresinde de bisiklet için özel bir parkur yapılabilir.