Gezi Parkı ve Maçka Parkı Birbirine Bağlanacak

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılan ve Taksim Gezi Parkı ile Maçka Demokrasi Parkı’nı birbirine bağlayacak olan Ekolojik Park çalışmaları Haziran ayı sonunda tamamlanacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekolojik köprünün görsellerini paylaştı. Köprünün projesini İBB Altyapı Projeler Müdürlüğü, yapımını ise Yapı İşleri Müdürlüğü üstlenmiş durumda. ‘Taksim Gezi Parkı Ekolojik Yaya Köprüsü’ adının verildiği köprü Maçka Demokrasi Parkı ile Taksim Gezi Parkı birbirine bağlanarak kesintisiz ulaşım imkanı sağlanacak. Haziran sonunda bitirilmesi beklenen ekolojik köprü 32 metre uzunluğunda ve 9,60 metre eninde olacak. Ekolojik köprünün 25.65 metrelik kısmı Asker Ocağı Caddesi üzerinden gerçekleşecek.

Maçka Demokrasi Parkı ile Taksim Gezi Parkını Birbirine Bağlayacak Olan Ekolojik Köprü
Maçka Demokrasi Parkı ile Taksim Gezi Parkını Birbirine Bağlayacak Olan Ekolojik Köprü

Kesintisiz ulaşım sağlanacak

İki parkı birbirine bağlayacak olan Ekolojik Köprü toprak dolgu üzerine çim ekilerek tamamlanacak. Köprüde kır bitkileri ve doğal çayır türleri de yer alacak.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan açıklamaya göre, yaya köprüsüyle ekolojik bütünlük sağlanacak ve mekansal olarak aslında bir bütün olan parkların iki parçası birleştirilecek. İBB’den ayrıca Ekoloji Köprü peyzajında “Huş Ağacı, Amerikan Sığla, Ihlamur, Akdeniz Servisi gibi ağaçlar, Kelebek Çalısı, Çalı Erguvan, Kırmızı Gövdeli Kızılcık, Sürünücü Dağ Muşmulası, Kırmızı Yapraklı Taflan, Filbahri, Menengiç, Katır Tırnağı, Beyaz Çiçekli Keçi Sakalı gibi Çalılar, Kareks, Pampas Otu, Gaura, Japon Kan Çimi, Süsen, Fener Çiçeği, Lavanta, Gümüş Otu, Biberiye gibi Otsu Bitkiler / Çok Yıllık (Perennial) Çiçekler ile Funda Çiçeği, Mavi Çim, Dam Koruğu ve Kekik gibi Yerörtücü Bitkiler ve Kaya Sarmaşığı” gibi türlerin yer alacağı bilgisi verildi.

“Bitkisel tasarım; kentin farklı mevsimlerde büründüğü renkleri yansıtacak bitkisel çeşitlilik, aromatik türler ve doğal çayır bitkileriyle koku, ses ve renk çeşitliliğe sahip olacak. Yıl boyu Ekolojik Yaya Köprüsünü kullanan İstanbulluların kentin mevsim geçişlerini deneyimlemesine imkan tanıyacak.”

Ekolojik Köprü'nün Güncel Hali (Mayıs 2015)
Ekolojik Köprü’nün Güncel Hali (Mayıs 2015)

DETAYLI BİLGİ İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın