Genç nüfusun %42,4’ü işgücünde

Türkiye’de genç nüfusun iş gücüne katılımına dair bir çalışma yayınlanan Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) çarpıcı sonuçlara ulaştı. Hanehalkı İş Gücü Araştırması 2016 verilerine göre Türkiye’de genç nüfus kapsamına giren 15-24 yaş aralığında 11 milyon 845 bin kişi bulunuyor. Bu gençlerimizin %42.4’ü istihdam edilenler ile işsizlerden oluşan işgücü kapsamında yer almaktadır.

Genç nüfus içerisinde istihdam edilenlerin oranı %34.1 olarak açıklanırken işsiz sayısının işgücüne bölünmesiyle elde edilen işsizlik oranı genç nüfus için yaklaşık %19.6 olarak hesaplandı.

İstihdamdaki gençlerin %77,5’i ücretli veya yevmiyeli olarak çalışıyor

Araştırmayı derinleştiren Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) istihdam edilen gençlerin %77.5’ini ücretli veya yevmiyeli olduğunu belirledi. Bu gençlerin %19’u ücretsiz aile işçisi, %3.4’ü ise kendi hesabına ya da işveren olarak çalışmaktadır. Gençlerin istihdam içerisinde yer alış pozisyonlarına da değinen TUİK’e göre, istihdam edilenlerin %24.3’ü hizmet ve satış elemanı olarak çalışmaktadır. %20.6’sı nitelik gerektirmeyen işlerde ve %17.1’i ise sanatkârlar ve benzer işlerde yer bulabilmektedir. Gençler, %84.8 oranında tam zamanlı olarak çalışırken %15.2’si yarı zamanlı olarak çalışmaktadır.

Gençler ağırlıklı olarak hizmet sektöründe çalışıyor

TUİK, genç nüfusun sırasıyla hizmet sektörü, sanayi, tarım ve inşaat sektöründe çalıştığını belirtti. Buna göre oransal bir dağılım ortaya koyan Türkiye İstatistik Kurumu, gençlerin %51 hizmet, %23.3 sanayi, %17.6 tarım ve %9 ise inşaat sektöründe yer almakta. Tarım dışı sektörlerde herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşuna bağlı olmadan çalışan gençlerin oranı ise %27.8 olarak gerçekleşti.

İşsizlik oranı en yüksek bölge Mardin, Batman, Şırnak, Siirt oldu

İşsizlik oranı en yüksek bölge %28,3 ile Mardin, Batman, Şırnak, Siirt iken, işsizlik oranı en düşük bölge %4,5 ile Trabzon, Ordu, Giresun, Rize, Artvin, Gümüşhane oldu.

Bir cevap yazın