Gemlik İçin İlk Adımlar Atılıyor

Gemlik ile ilgili çıkartılan KHK sonrası ilk adım cumartesi günü atılacak. Başbakan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun katılımıyla gerçekleştirilecek olan temel atma programı TOKİ tarafından gerçekleştirilecek.

Deprem riski nedeniyle taşınması kararlaştırılan Gemlik’e ilk kazma vurulacak. Yeni yapılan devlet hastanesi çevresinde 224 daire ve 12 dükkandan oluşan ilk etap çalışmaları ile yeni bir cazibe merkezi oluşturulacak. TOKİ inşaatı ile ilçeyi tepeden gören bir bölgeye başlatılan çalışmalarla ilgili Gemlik Belediye Başkanı Refik Yılmaz İHA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Belediye olarak 1400 daire yaptıklarını belirten Başkan Yılmaz kaba inşaatların tamamlanmak üzere olduğunu  ve belediyeye halen 17 binin üzerinde konut müracaat bulunduğunu söyledi. Bölgede konut ihtiyacının belirdiğini açıklayan Yılmaz, “Son KHK ile ilçemizde doğan konut ihtiyacına cevap verecek olan Cumhuriyet Mahallesi’nin üst kısımlarının imara açılacak olması ve buraların planlanması ile dönüşümde hız kazanacak. Bu alan Gemlik’in dönüşümüne ve konut ihtiyacına da cevap verecek. Bu alanda dönüşüm çalışmaları aralıksız devam ederken, bir yandan da projelendirilmiş toplu konut üretimimiz hem Gemlik Belediyesi, hem de Toplu Konut Dairesi tarafından sürdürülüyor” dedi.

Yılmaz, temeli atılacak olan konutların bir kısmı Cumhuriyet Mahallesi’nde hasar gördüğü için yıkılan Evko Sitesi sakinlerine, bir kısmı Kayhan Mahallesi’nde tarihi sur duvarı üzerine olan ve yıkılan dairelerin hak sahiplerine, geriye kalanların ise Gemlik’te evi olmayan ve dar gelirlilere kira öder gibi düşük taksitlerle verileceğini anlattı. Törene Çavuşoğlu’nun yanı sıra çok sayıda milletvekili ve belediye başkanının katılması bekleniyor.

Bunları da sevebilirsiniz