Maliye’den Gayrimenkul Sektörü’ne Çift Koldan Takip!

Gayrimenkul sektöründe yeni dönemin ilk adımları atılmaya başlandı. Yeni İmar Planı değişikliği ile başlayan süreç hükümet tarafından alınan yeni kararlar ile desteklenecek. İnternetten ev alım-satım işlemleri kontrol altına alınacak. Fiyat belirlemede ise fahiş fiyatların önüne geçebilmek amacıyla rayiç fiyatları yerine standart bedel getirilecek.

Bugün Sabah Gazetesi’nde Hazal Ateş imzalı habere göre hükümet yeni dönemde gayrimenkul sektöründe pek çok düzenlemeye imza atmaya hazırlanıyor. Özellikle internette gerçekleştirilen alım-satım işlemlerini kontrol altına almak isteyen yetkililer çifte denetim getirerek konut satışı gerçekleştiren sitelere re’sen vergi mükellefi getirilecek. Maliye tarafından görevlendirilen 200 kişilik ekip sektörü adım adım takip edecek.

RAYİÇ FİYAT YERİNE STANDART BEDEL

Gayrimenkul sektöründe yaşanan değerleme sorunu da hükümetin gündem maddeleri arasında ilk sırada bulunuyor. Bazı işlemelerde yaşanan abartılı fiyatlara düzenleme getirilecek. Buna göre, rayiç bedel kullanan belediyelerin artık güncel verilerin bulunduğu arsa-konut değerleri sisteme girilecek. Böylece her ilçe ve ilin konut değerleri uluslararası kriterlerle yeniden belirlenecek.

Bakanlık son 5 yıl içerisinde ev-arsa-dükkan alım-satım işlemi yapan beyanları özel bir sistemle takip ediyor. Kentsel rantların vergilendirilmesi, imar mevzuatını gibi konular üzerinde çalışılırken ekonomi yönetimine ayrı bir yer veriliyor. Doğru beyanda bulunmayanlar uyarılacak. Bankadan kullanılan konut kredisiyle resmi satış bedellerini karşılaştırıyor. Karşılaştırmada bir uyumsuzluk ve satış bedelinde düşük beyan tespit ederse alım-satımın muhatapları izaha davet ediliyor. Daha az tapu harcı ödemek için konutun değerini düşük gösteren alıcı ile daha az vergi ödemek için değeri düşük gösteren satıcıya ceza kesiliyor. Tahakkuk eden vergiler ve izahat zammını zamanında öderse, söz konusu vergi zararının da yüzde 20’sini ödüyor.

Maliye Bakanı Naci Ağbal, “Evini satmak isteyen farklı sitelere ilan veriyor. Yeni birimimiz bunları izleyecek. Örneğin internetten bir konut kiralanıyor. Kiracı parayı o siteye yapıyor, site de ev sahibine ödüyor. Bu durumda hem konutun hem de sitenin sahibinin beyanda bulunması gerekiyor. Vergi dairesinde kaydı olmayan internet sitelerini mükellef yapacağız” diye konuştu.

Maliye Bakanı Naci Ağbal mükellefin ticaret durumunun devam etmesine rağmen vergi kontrollerini yaptırarak mükellefiyet tesis ettirmediyse bakanlığın ‘re’sen mükellefiyeti tesis etme’ hakkının saklı tutulduğunu belirtti. Bu durum için vatandaşın talebi olmasına gerek olmadığını söyleyen Ağbal, kişiye vermediği her beyanname için ceza kesme, vergi takdir etme haklarının bulunduğunu hatırlattı.

Bir cevap yazın