Gayrimenkulde Data Tek Bir Tuşla Öğrenilebilir Mi?

Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVİMER) Genel Müdürü İshak Altun gayrimenkulde data kullanımının önemine dikkat çekerek; “Bilgi sistemimiz sayesinde seçilen bir parsel noktasal olarak görülebiliyor, imar planı, depremselliği, mega projelere yakınlığı tek bir tuşla öğreniliyor. Hiçbir verimiz kapalı veri değil” dedi

Gayrimenkul İçin Strateji Platformu (GİSP) düzenlediği yeni bir toplantıyla ‘Gayrimenkulü Data İle Yönetmek” konusunu masaya yatırdı. Türkiye Veri İşleme Merkezi TUVIMER’in sunum yaptığı toplantıda GİSP Başkanı Hakan Gümüş, gayrimenkul sektörünün milyon dolarların döndüğü bir sektör olmasına rağmen birçok kararın bilgiye dayalı olmadan verildiğini belirtti. Gayrimenkul sektörüyle ilgilenen yabancı yatırımcının en çok arzu ettiği şeffaflık ortamının ancak datayla sağlanabileceğini vurgulayan Gümüş, değerleme sektörünün buna benzer bir veri tabanından azami derecede fayda sağlayacağını kaydetti.

Sektör şeffaflıkla ve doğru datayla gelişebilir

Türkiye’de en şeffaf olmayan sektörün gayrimenkul olduğunu belirten Türkiye Veri İşleme Merkezi (TUVIMER) Genel Müdürü ve ADR Türkiye’nin kurucusu Yüksek Mimar İshak Kurtuluş Altun ise sektördeki veri eksikliğine dikkat çekerek TUVIMER olarak geliştirdikleri ADR sistemi ile gayrimenkul sektöründe Türkiye’nin ilk ve tek big datasını yönettiklerini vurguladı. Altun, “Data yalan söylemez. Yaptığımız araştırmalarda İstanbul Boğazı kadar değerlenen yani haddinden fazla değeri artan bölgeleri tespit ettik. Vatandaşlar, hala o bölgeden gayrimenkul alırken prim beklentisiyle alıyor. Dataya sahip olsa, bunun mümkün olmadığını anlar. Öte yandan, havza alanlarına yani yapılaşmaması gereken bölgelere yapılan gayrimenkul yatırımı 17 milyar dolar” diye konuştu.

Yaptıkları işin emek yoğun olduğuna değinen Altun, arsa geliştirme yapanların, parselin ve bölgenin bilgi haritalarıyla bu işi yapmaları gerektiğini belirtti. Altun, bilgi sistemleri sayesinde seçilen bir parselin noktasal olarak görülebildiğini, imar planının, depremsellik durumunun, mega projelere yakınlığının, yakında bulunan otoparkların ve bunun gibi birçok detayı bir tuşla öğrenilebildiğini kaydetti. Altun, sistemlerindeki hiçbir verinin kapalı veri olmadığının altını çizdi.

Kadrosunda şehir plancıları ve mimarlar var

Türkiye Veri İşleme Merkezi TUVIMER, Yıldız Teknik Üniversitesi Teknopark’ta kuruldu. Şirketlerin dağınık, düzensiz ve karmaşık durumdaki yüksek boyutlu verilerini düzenleyen ve akıllı hale getiren TUVIMER, bu yolla bilgisayar ortamındaki verilerinden yüksek verim elde etmelerini sağlıyor. Kurumsal firmalara “Veri İşleme”, “Bakım”, “Akıllı Veri” ve “Veri Düzenleme” hizmetleri sunan TUVIMER, bünyesinde faaliyet gösteren ADR Türkiye Gayrimenkul Bilgi Bankası ile gayrimenkul alım, satım ve kiralama hizmetlerinde ileri teknolojik yapısı ve Ar-Ge çalışmalarıyla fark yaratıyor. Şehir plancıları, avukatlar, mimarlar, harita mühendisleri, jeoloji mühendisleri, sosyologlar ve iletişim uzmanlarından oluşan geniş kadrosuyla faaliyet gösteren ADR Türkiye Gayrimenkul Bilgi Bankası, İstanbul genelinde satılık, kiralık, tapu, kadastro, pazar analizleri ve gayrimenkul trendleri hakkında milyonlarca gayrimenkul bilgisini güncel verileriyle kapsamlı bir şekilde analiz ediyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Gayrimenkulde Data Tek Bir Tuşla Öğrenilebilir Mi?” için bir yorum

Bir cevap yazın