“Gayrimenkul Sektöründeki Kayıt Dışı Maliyet 4 Trilyon TL”

GABORAS Gayrimenkul Borsası A.Ş. Genel Müdürü İ.Kurtuluş Altun bir televizyon programında yaptığı açıklamalarla sektöre ışık tuttu. Altun, NTV ekranlarında yer alan ‘Sektör Emlak’ programında gayrimenkul sektöründe kayıt dışı bilançonun 4 Trilyon TL olduğunu vurguladı.

Gayrimenkul işlemlerinin düzenlenmesi, ölçülebilir ve şeffaf bir düzeye gelmesi suretiyle gayrimenkul işlemlerinin menkulleşmesine zemin hazırlayan Gayrimenkul Borsası A.Ş. çarpıcı rakamları kamuoyu ile paylaştı. Bir televizyon kanalında konuşan Gayrimenkul Borsası A.Ş. Genel Müdürü Kurtuluş Altun, sektördeki kayıt dışılık nedeniyle Türkiye’deki GSYH ile eş değer bir kayıp bir ekonomiden bahsettiklerine değindi.

Altun: “İpotekli satışlarda bir düşüş olduğu doğru. Ancak ipoteksiz satışlarda da artış var. Vatandaşların birbiri arasında yaptığı ticaretin son hızda devam ettiğini görüyoruz. Sıkışmanın tanımını doğru yapmamız ve doğru yere koymamız gerekiyor.”

“Gayrimenkul sektöründeki kayıt dışılığın bize çok ciddi bir maliyeti var. Tam 4 trilyon TL’lik bir kayıp ekonomiden bahsediyoruz. Anlaşılır olmak için şu örneği vereyim: Türkiye’deki GSYH ile eş değer bir kayıp ekonomiden bahsediyoruz.”

Gayrimenkul sektöründeki problemi genel kültürle değil, datayla, big-data ile, makine öğrenimiyle ve yapay zekayla analiz etmemiz gerekiyor ki; gerçek rakamlara ulaşabilelim”

KONUT STOĞUNUN ERİMESİ

“Nüfus artış hızımıza, evlenme ve boşanma rakamlarımıza baktığımızda konut stoğunu eritmekte zorluk çekmeyeceğimizi gösteriyor. 185 milyar $’lık bir rezerv var. Bu büyük paranın eritilebilmesi için gayrimenkulden başka bir alternatif dünyada yok.”

“Gayrimenkullerimiz ile ilgili değerini ve durumunu etkileyecek tüm bilgiyi alabildiğimiz anda güveni yakalamış oluyoruz. Yabancı yatırımcı için de bu söz konusu. Artık aynı masa etrafında farklı rakamları duyan insanlar olmamamız gerekiyor”