Gayrimenkul Sektörü Ekonominin Lokomotifi Durumunda

2002 yılında büyük bir atılım yaparak atağa geçen ve büyümesini sürdüren gayrimenkul sektörü Türkiye’nin lokomotifi konumuna geldi. 15 yıl içerisinde tüketici davranışlarında yaşanan değişim gözlerden kaçmazken 2002 yılına kadar ihtiyaca yönelik ev alımı gerçekleşti. 2002 sonrasında kişi başına düşen milli gelirin de artmasıyla bu durum markalı konut projelerine yönelimi arttırdı.

Gayrimenkul sektörü son yıllarda artık neredeyse tamamen sosyal tesislerin, oyun parkları ve spor alanlarının kısaca aile bireylerinin sosyalleşebileceği bölümleri içerisinde barındıran site projelere yöneldi.

BÜYÜMENİN ÖNÜNDE GİDİYOR

Sektörde yaşanan bu artış trendi geçtiğimiz yılın verilerine de yansıdı. 2023 hedefiyle yola çıkan ve dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına girmeyi hedefleyen Türkiye’de 2016 yılında büyüme hızı yüzde 2.9 olarak hesaplanırken kredi faizleri ve KDV’nin düşürülmesiyle büyümesini yüzde 4.9’dan, 7.2 oranına taşıdı. 2023 yılında kişi başına düşen milli gelirin 20-25 bin USD seviyelerine gelmesiyle gayrimenkul sektörünün büyümesini sürdürmesi bekleniyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın