Galatasaray Adası’nın Yıkım İşlemlerinde Yeni Gelişmeler!

Galatasaray Adası’nda dün sabah başlanan yıkım işlemleri büyük yankı uyandırdı. Galatasaray Kulübü’ne ait ada üzerinde bulunan yapılar yıkılırken İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden ve Galatasaray Spor Kulübü’nden açıklamalar peş peşe geldi.

Galatasaray Adası’nda bulunan yapıların yıkım işlemi İstanbul Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından gerçekleştirildi. Çevik Kuvvet, Deniz Polisi ve Deniz Zabıtası’nın geniş güvenlik önlemleri aldığı yıkım işlemleri sabahın erken saatlerinde başlamıştı. Tesislerin bir bölümü yıkılırken kararın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Encümenince verildiği ortaya çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Galatasaray Adası’nda imara aykırı yapıların yıkıldığı açıklaması geldi.

İşte İBB’nin Açıklaması;

“İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı Encümenince yıkım kararı verilmiştir. Söz konusu karara ilgililerince mahkeme yoluyla itiraz edilmiştir. Sırasıyla İstanbul 4. İdare Mahkemesi, Danıştay 14. Dairesi ve en son tekrar Danıştay 14. Dairesinin 21.02.2017 tarihli kararı ile Encümen kararı onanmış olup gerekli tebligatlar yapılmıştır.”

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamadan sonra Galatasaray Spor Kulübü de duruma dair açıklamalarda bulundu.

ADANIN GELECEĞİ OLAĞANÜSTÜ KURULDA

Hukuki süreç hakkında bilgi veren Galatasaray Ada’da bulunan kişilerin yıllardır işgalci durumda olduğunu ifadelerinde yer verdi. Ada ile ilgili kararın en kısa sürede yapılacak olan Olağanüstü Genel Kurul’da verilecek olduğunun vurgulandığı açıklamada karar doğrultusunda yargıya uygun olarak adanın düzenleneceğine ve Türk sporuna ve üyelere hizmet vermeye devam edeceği açıklandı.

“Galatasaray Adası hakkında, müstecir tarafından kanuna aykırı olarak yapılan eklemeler nedeniyle 21 Mart 2012 tarih ve 641-524 sayı ile alınmış yıkım kararına karşı kulübümüz mülk sahibi olarak dava açmıştı. Söz konusu dava kapsamında, 26 Eylül 2012’de keşif yapıldı. 28 Şubat 2014 tarihinde karar kulübümüzün aleyhine çıktı. O tarihte temyiz yoluna gidildi. 8 Ekim 2015 tarihinde karar onandı. Karar düzeltme yönündeki 10 Şubat 2016 tarihli başvurumuz da 21 Şubat 2017’de reddedilince yıkım kararı kesinleşmiş oldu. Büyükşehir’e bağlı ekipler, 28 Mayıs 2017 günü, sabahın ilk ışıklarıyla beraber kararı uygulayarak Ada’da yıkıma başladı. Yıkılan yerler, kira sözleşmesi bitmesine rağmen hukuku hiçe sayan şahsın yaptığı eklentilerdir.”

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın