Galatasaray Adası Belirsizliğini Koruyor

2017 yılının Mayıs ayında yıkım işlemleri gerçekleşen Galatasaray Adası belirsizliğini koruyor. Boğaziçi’nde bulunan Kuruçeşme Sahiline Galatasaray Spor Kulübü’nün tapulu malı olan Galatasaray Adası’nda aradan geçen zamana rağmen süren davalar nedeniyle herhangi bir işlem yapılamadı. 2006 yılında İşadamı Mehmet Koçarslan’a kiralanan ve Suada adıyla da bilinen Galatasaray Adası üzerinde bulunan yapıların kaçak olduğu gerekçesiyle İBB Boğaziçi İmar Müdürleri tarafından yıkılmıştı.

Haberler.com internet sitesinde yer alan habere göre;

Her gün yüzlerce turistin seyahat rotasında bulunan Galatasaray Adası bulunan adeta bir çöplüğü andırıyor. Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz geçtiğimiz Ocak ayında düzenlenen olağanüstü kongrede Galatasaray Adası’nın yıkımına müsaade etmeyeceklerini dile getirmişti. 1872 yılında Sultan Abdülaziz tarafından Sarkis Balyan’a hediye edilen ada 1957 yılında dönemin Galatasaray Spor Kulübü Başkanı Sadık Giz tarafından 150 bin TL karşılığında satın alınmıştı.

90’lı yıllar itibariyle kürek takımlarına öğrenci yetiştiren bir okul gibi hizmet veren Galatasaray Adası 2006 yılında Mehmet Koçarslan tarafından kiralandı. Mahkeme süreçlerinin tamamlanmasının ardından Galatasaray Adası’nın yeniden sosyal tesis olarak kiraya verilmesi bekleniyor.

Bunları da sevebilirsiniz