Galataport Projesi Kapsamında Yıkım İşlemleri Sürüyor

Karaköy’de bulunan bilinen adıyla Galataport’un (Salı Pazarı Kurvaziyer Limanı) yıkım işlemleri büyük ölçüde gerçekleşti. 2002 yılı Mart ayında kamuoyuyla paylaşılan projede pek çok değişiklik yaşanmıştı. İki kere ihaleye çıkan projeyi kimin kazandığı 2013 Eylül ayında netleşti. Galataport ihalesini kazanan Doğuş Holding oldu.

GALATAPORT PROJESİ NEREYİ KAPSIYOR

Kamuoyunda “Galataport” olarak bilinen Salı Pazarı Kurvaziyer Limanı Projesi, Karaköy Rıhtımı’ndan Mimar Sinan Üniversitesi Fındıklı Kampüsü’ne kadar uzanan 1.2 kilometrelik sahil şeridini, 112 bin 147 metrekarelik alanı kapsıyor. Bu alandaki tüm binaların turistik ve ticari amaçlarla onarılması ya da yıkılarak yeni binalara yer açılması amaçlanıyor. 100 bin metrekarenin üzerinde bir alanı ilgilendiren proje ile Fındıklı’dan Karaköy’e uzanan sahil ticari yaşamın merkezi konumuna gelecek. Bölgede şu ana kadar sadece yıkılan eski yolcu salonunu sağında ve solunda kalan iki tarihi bina ile, İstanbul modern müzesinin hizmet verdiği 4 nolu antrepo ayakta kaldı. Projeye göre 3 yıl içinde tamamlanması planlanan çalışmalarda yolcuların geliş, gidiş yapacağı alanların eskisinin iki katı büyüklüğünde olması , Tophane bölgesine büyük bir meydan yapılması planlanıyor.

Galataport Projesi kapsamında yıkım işlemleri sürecek
Galataport Projesi kapsamında yıkım işlemleri sürecek

GALATAPORT İLK İHALE ve İPTAL SÜRECİ

2005 yılında Türkiye Denizcilik İşletmeleri tarafından ilk ihalesi gerçekleştirilen projeyi 3 milyar 538 milyon Euro teklif veren Sami Ofer’in ortağı olduğu Royal Caribbean Cruises önderliğindeki konsorsiyum kazandı. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı kurvaziyer yat yapımına dair imar değişikliğini onaylayınca Şehir Plancıları Odası durumu mahkemeye taşıdı. Oybirliğiyle Danıştay 6. Dairesi işlemin durdurulmasına karar verdi. Böylece ihale dosyası önce ÖİB’e ardından TDİ ihale komisyonuna gönderildi ve buradan yapılan açıklamada ihalenin iptalini açıkladı.

GALATAPORT İKİNCİ İHALESİNİ KİM KAZANDI?

Tüm bu süreçler itibariyle Özelleştirme İdaresi Başkanlığı 2013 yılında yaptığı ihaleyi Doğuş Holding kazandı. Kapalı zarf usulü gerçekleştirilen ihalenin ilk turunda en yüksek teklif 375 milyon USD oldu. İkinci turda ise teklif edilen en yüksek rakam 525 milyon USD idi. Ancak teklifte bulunan 2 firmanın çekilmesi üzerine kalan 3 firma ile açık arttırmaya gidildi ve 701 milyon USD ile başlayan açık arttırma Doğuş Holding’in 702 milyon USD teklifiyle ihaleyi kazandı.

DEV YOLCU GEMİLERİNİ AĞIRLAYACAK

Projeye ek olarak çalışmaların tamamlanmasıyla kruvaziyer gemileri için ayrılan terminal iki kat daha büyütülecek. Yer altına alınması beklenen terminal 6 binden fazla yolcu kapasiteli gemilerin yanaşmasına olanak sağlayacak. Proje, Tophane Meydanı’nı İstanbul’un en büyük meydanlardan biri haline getirmeyi amaçlıyor.

SADECE 3 BİNA AYAKTA KALDI

İnşaat çalışmalarının sürdüğü alanda Karaköy bölgesinde yıkılan yolcu salonunun sağında ve solunda bulunan iki tarihi bina ileÿFındıklı bölgesinde yer alan İstanbul Modern müzesinin hizmet verdiği antrepo ayakta kaldı. İstanbul modern müzesi binasının yenilenmesiyle ilgili anlaşma geçtiğimiz aylarda imzalanmıştı. Salıpazarı Liman İşletmeciliği ve Yatırımları A.Ş. ile İstanbul Modern Sanat Vakfı (İMSAV) arasında yapılan anlaşmaya göre, dünya standartlarında bir tasarımla hayata geçirilecek yeni bina, müzenin kurucu sponsoru Eczacıbaşı Holding ve Doğuş Grubu-Bilgili Holdingin ortaklaşa katkısıyla yapılacak. Mevcut binasından çok daha geniş bir alanda ve uluslararası standartlarda hizmet verecek yeni müzenin, 2019 yılında açılacak.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın