Fitch Ratings Türkiye Büyüme Rakamı Revize Edildi

Küresel Ekonomik Görünüm raporunu yayınlayan Fitch Ratings küresel ekonominin 2.9 oranında büyüme sağlayacağını söyledi. Bu rakam son 7 yılın en büyük oranı olarak göze çarpıyor. Fitch, önümüzdeki sene için de büyüme rakamının 3.1 seviyesinde gerçekleşeceği öngörüsünde bulunuyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings yeni büyüme tahmini raporunu yayınladı. Türkiye için 2017 yılı içerisinde 2.3 büyüme tahmininde bulunan kuruluş yılın ilk çeyreği ve ilk yarısı geçtikten sonra bu rakamı revize etmek zorunda kaldı. Fitch Ratings raporlarına göre Türkiye 2017’de 4.7, 2018’de 4.1 büyüyecek.

Küresel büyümenin güçlendiğine dikkat çekilen Fitch Ratings raporunda gelişmiş ve gelişmekte olan ekonomilerdeki ilerlemelerin daha “senkronize” olmasının hızlı büyümeye yol açacağının altı çizilirken, gelişmiş ülkelerdeki makro ekonomik politikalar ve sıkılaşan iş gücü piyasasının talep artışını destekleyeceği vurgulandı.

Öte yandan, ABD Merkez Bankasının (Fed) parasal sıkılaşma politikasının devam ettiğine işaret edilirken, söz konusu politikanın küresel finansal piyasalarda volatiliteye neden olabileceği uyarısında bulundu.

BAKAN CANİKLİ SÖYLEMİŞTİ

Geçtiğimiz günlerde katıldığı iftar yemeğinde Uluslararası kuruluşların Türkiye’ye dair yaptığı değerlendirmeyle ilgili açıklamalarda bulunan Nurettin Canikli, açıklanan rakamların revize edilmek zorunda olunacağını söylemişti.

Uluslararası kuruluşların Türkiye’ye dair yaptığı değerlendirmeler rasyonel bir zeminde değil. 2008 krizini geçiren dünyada Türk Bankaları kendi ayakları üzerinde durabildiğini gösterdi. Tüm bu iyi göstergelere rağmen bankacılık sektörünün notu düşürülüyor. Bu kararların arkasında subjektif ve siyasi amaçlara hizmet edildiğini düşünüyorum. Uluslararası kuruluşlar Türkiye’nin büyüme rakamı tahminlerini yukarıya doğru revize etmek zorunda kalacak. 2017 yılı sonunda Türkiye için 4 veya daha üzeri bir büyüme beklentisindeyiz”

TÜRKİYE’NİN BÜYÜME ORANLARI YUKARI YÖNLÜ REVİZE EDİLDİ

Fitch Ratings, ilk olarak Türkiye’ye dair 2017 ve 2018 büyüme rakamları tahminini 2.3 ve 1.3 olarak duyurmuştu. Ancak gelinen nokta itibariyle Fitch Türkiye’nin ekonomik büyüme rakamlarını yukarıya doğru revize etti ve 2017’de yüzde 4.7, 2018’de ise yüzde 4.1’e yükseltti. Revize edilen rakamlarla ilgili açıklamasında ise Fitch, 2017 yılı ilk çeyrek itibariyle Türkiye’nin yüzde 5 büyüme oranı yakalayarak beklentileri aştığına değindi. Açıklamada ayrıca 15 Temmuz sonrası hükümet yetkililerinin ekonomik aktiviteleri arttırmaya yönelik sunduğu teşviklere de yer verildi. 2019 yılı Kasım ayına kadar Türkiye’nin sandığa gitmeyecek olmasına da değinen Fitch Ratings, bu durumun yatırım ve tüketim açısından destekleyici olduğunu belirtti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın