Fikirtepe Merdivenköy Kentsel Dönüşüm İçin Bekliyor

Fikirtepe’nin Merdivenköy mahallesi yaklaşık 6 yıldır kentsel dönüşüm için bekliyor. Fikirtepe’de başlatılan kentsel dönüşüm hareketi Merdivenköy sınırları içerisinde yer alan 35 numaralı proje adasına bir türlü uğramadı. Fikirtepe Merdivenköy mahallesinde yaşanan sıkıntıları Milliyet Gazetesi muhabiri Burak Dursun kaleme aldı.

Fikirtepe Merdivenköy’de ihaleyi alan inşaat firmaları kentsel dönüşüme bir türlü başlayamadı. Hal böyle olunca bölgeden ayrılan vatandaşların evleri de mekansız ve bağımlıların meskeni haline geldi. Bazı semt sakinleri evlerine kimse girmesin diye kendi imkanları ile yıkım işlemi gerçekleştiriyor.

FİKİRTEPE MERDİVENKÖY ORTALAMA METREKARE FİYATLARINI VE YATIRIM TAVSİYESİNİ GÖRMEK İÇİN TIKLAYIN

“BURADA ARTIK YAŞAYAMIYORUZ”

Bölgede asayiş sorunları gün geçtikçe artmaya başladı. Mahalle sakinlerinden Köksal Hayır’ın anlattıklarına göre kimsesizler boş evlerin kapı ve camlarını kırarak içeri giriyor. Hayır’a göre, evler uyuşturucu bağımlılarının meskeni haline geldi. Köksal Hayır:” Boş evlerde yangın çıkartıyorlar. Burada artık yaşayamıyoruz.”

KİRALAR 200 TL’YE DÜŞTÜ

Bir başka mahalle sakininin anlattıklarına göre ise hırsızlık sorunları günden güne artıyor. Zeynel Çelik evine 3 defa hırsız girdiğini söylüyıor. “Gece çocuğum hırsızı görmüş; ‘Adam, ‘Ben babanın arkadaşıyım’ demiş kafasını okşamış ve gitmiş. Çocuğum korkudan uyuyamadı kaç gece. Yaklaşık 2 ay önce metruk evi paylaşamayan kişiler arasında bir kavga çıktı ve 1 kişi öldü.

Çocuklarının dahi haraca bağlandığını anlatan Zeynel Çelik, durumu polise anlattıktan sonra evi boşalttıklarını belirtiyor.

Rögar kapaklarının bile çalındığını dile getiren Çetin Eryılmaz’ın evine ise şimdiye kadar 3 kere hırsız girdi. Sokaklarda bonzai krizine girmiş ve yerde yatan gençlerin bulunduğu da Eryılmaz’ın anlattıklarından bazıları… İnşaat çalışmaları yüzünden evlerinde çatlaklar olduğunu da belirten mahalle sakini yaşanabilecek en ufak bir sarsıntıda evlerinin başına yıkılmasının korkusunu yaşıyor.

KADIKÖY’DEKİ ASBEST SORUNU

“Buradaki evler 40, 50 yıl önce inşaat edilmiş evler. Bu evlerin inşaatında kullanılan maddelerde de asbest var” diyen Çetin Eryılmaz, “Yıkımlar asbestli havayı solumamıza neden oluyor. 30 yıl sonra bu mahalleden birçok kişide akciğer kanseri ortaya çıkacak. Ayrıca toprak kaymasına engel olmak için güçlendirme çalışmaları da yapıyorlar ancak yeterli değil” sözleriyle şikâyet etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Fikirtepe Merdivenköy Kentsel Dönüşüm İçin Bekliyor” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.