Fehime ve Hatice Sultan Yalıları Otele Dönüşüyor

İstanbul Ortaköy’de bulunan Fehime Sultan Yalısı ve hemen yanındaki Hatice Sultan Yalısı restore edilerek otele dönüştürülüyor. Türk Hava Yolları’nın ikram şirketi Do&Co tarafından 125 milyon TL ödenerek kiralanan yalılar 96 kral daireli lüks otele olacak.

İstanbul Boğazı’nın güzelliklerini pazarlayabilmek için seçkin müşterilerini ‘Sultanlara Layık’ projesiyle yalılarda ağırlamayı hedefleyen THY 25 yıllığına kiralanan Fehime Sultan Yalısı ise Hatice Sultan Yalısının restorasyonuna yaklaşık 150 milyon TL harcadı. Otelin bütün odaları kral dairesi statüsünde olacka ve THY VIP yolcularını deniz yoluyla otele getirip, tekrar tekneyle uçağa götürecek. 8 bin metrekare alana yayılan otel deniz seviyesinin 5 kat altına iniyor. Deniz seviyesinin altındaki 30 bin m² alana otopark ve balo salonu yapılacak. Projeyi, Çamlıca Camisi’nin inşaatını yapan Gürsoy Grup’un üstlendi. Fehime Sultan Yalısı’nın taşıyıcı sistemleri ve dış cephesi tamamlanmasıyla iç mekan çalışmalarına başlandı. 2015 yılında yapılan hafriyat çalışmaları esnasında Hatice Sultan Yalısı’nın bodrum katında taş duvar rıhtım dokusunun bulunması kurul kararının beklenmesine neden oldu.

Projeye göre, kompleksin yer üstünde kalan bölümünde, 8 bin 800 metrekare kullanımlı tesis, 96 odalı Fehime Sultan Yalısı ve Hatice Sultan Yalısı; selamlık köşkü, hamam, restoran ve otel girişinin yer alacağı büyük çadır ve pastane olarak kullanılacak seyis evinden oluşuyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın