Ev Satın Alırken Künyesine Bakın!

Gayrimenkul ve emlak sektöründe veri eksikliği nedeniyle ev satın alırken dikkat edilecek hususlar konusunda vatandaşların kafasındaki soru işaretleri gün geçtikçe artıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni reform paketiyle her konutun künyesi çıkartılacak, satış ve kiralama komisyon oranlarına standart getirilecek.

Sabah Gazetesi’ne açıklamalarda buluanan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi; ikinci el konut ve otomobil satışına ilişkin devrim niteliğinde kararlar aldıklarını açıkladı. Başbakanlık yetkililerine sunulan paketin ilk ayağı incelemeye alındı. Daire alırken nelere dikkat edilmeli, sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler gibi sıkça sorulan soruların reform paketinin kabul edilmesi halinde cevap bulacağını belirten Tüfenkci, bundan sonra emlakçılık ve galericilik için şartlarınnı zorlaşacağı belirtiliyor. Her konutun zemin etüdü, bina yaşı bilgilerinin bulunduğu bir künyesi olacak ve komisyoncu ile müşteri arasından yapılan sözleşmeler netlik kazandırılacak. İkinci el otomobilde ise vatandaş 10.000 kilometre garanti iseyebilecek. Yeni reform paketiyle birlikte artık galerici ve emlakçılara da sorumluluk yüklenecek.

Ev Satın Alırken Tapusor Ekranına Bakmayı İhmal Etmeyin!

2. EL EV ALIRKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi reform paketiyle birlikte ikinci el piyasasının disipline olacağına dikkat çekti. Özellikle 2. el ev alırken dikkat edilmesi gerekenler konusunda vatandaşları tedbirli olması konusunda uyaran Tüfenkci, sektörde güvenli bir ortam olmasını istediklerini ve emlak taşınmaz ticareti ile ilgili yönetmeliğin de hazır olduğunu söyledi. Öyle ki taşınmaz ticareti bilgi sistemi oluşturularak işin ticaretini yapan herkesin kaydolması zorunlu tutulacak.

“EMLAKÇILAR DA SORUMLULUK ALACAK”

Gayrimenkul kiralanması ve alım satım işlemlerinde emlakçıların da sorumluluk alarak komisyon oranlarının netleştirileceği belirtildi. İmar, özellikleri, zemin etüdü ve eksper değeri gibi objektif yorumlar yapılacak. Emlak sektöründeki kişilerde aranacak şartlar, bunların çalışmaları, yürütecekleri faaliyetler, uymakla yükümlü bulundukları kurallar belirleniyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci; “İkinci el taşınmaz ticareti bir elektronik ortamda izlenebilecek. Bilgi verme yükümlülüğü getirilecek. Kendi aralarında mesleki disiplin getirmeleri için odalaşma çalışmaları konusunda düzenleme yapılacak. Mal sahibi komisyoncunun nasıl sözleşme yapacağı belirlenecek. Taşınmaz ticareti bilgi sistemi oluşturulacak. İkinci el taşınmaz ticareti elektronik ortamda izlenebilecek. Emlak ticareti yapanlara bilgi verme yükümlülüğü getirilecek” dedi.

 

Bunları da sevebilirsiniz