Ev Alırken En Çok Nelere Dikkat Ediliyor?

Gayrimenkul sektörünü bir yatırım aracı olarak gören Türk halkına dair yapılan araştırma tüketicinin davranışlarına dair önemli veriler sunuyor. Araştırmaya göre vatandaşın ev satın alırken dikkat ettiği iki özellik bulunuyor: İşyerine ulaşım ve komşuların durumu…

Karar Gazetesi’nde Hamide Hangül imzasıyla yer alan haberde Türkiye’de konut satın alacakların yüzde 50’si işyerine ulaşım olanaklarını dikkate alıyor. İlk defa ev sahibi olacakların yüzde 75’i 35 yaşın altında olan kişilerden oluşurken iki ve daha fazla mülk alanların oranı ise %66 seviyesine çıkıyor.

Konut alma kararı veren vatandaşlar ağırlıklı olarak yaşadıkları semtteki yer alan ilanlara internet üzerinden bakarak işe koyuluyor. Bu durum 12 haftalık ev alma sürecinin ilk adımı olurken tüketicinin kararlarını etkileyen farklı faktörler de ortaya çıkabiliyor. Vatandaşların %66’sı komşuların demografik yapısına dikkat ederken %50’si işyerine ulaşım faktörünü ön planda tutuyor. Araştırmayla ilgili bilgiler veren ERA Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki küçük yatırımcıların genellikle 20 kilometre çapındaki bir alanda ev aradığına dikkat çekiyor.

İLK KEZ EV ALANLARIN %75’İ 35 YAŞ ALTINDA

Araştırmaya göre, ilk defa ev alanların yüzde 75’inin 35 yaş altı alıcılardan oluşuyor. Alıcılar ortalama 12 hafta ev arıyorlar, satın alma işlemini gerçekleştirenlerin yüzde 40’ı internet, yüzde 33’ü danışman ve yüzde 5’i inşaat şirketi ve yüzde 1’i ise yazılı medya ilanı aracılığı ile evlerine sahip oluyorlar.” Araştırma sonuçlarına göre, komşularının demografik yapısına büyük önem veren Türk halkının yüzde 66’sı bu kritere uygun semtlerden, yüzde 50’si ise işyerine ulaşılabilme uygunluğuna göre ev arıyor. Yüzde 30 oranında etki gösteren faktörlerden biri de bölgedeki okullar. Alıcıların toplu taşıma etkenine göre karar verme oranı ise yüzde 10 olarak belirtiliyor. Hızla yükselen gayrimenkul piyasası nedeniyle ev alacakların yüzde 95’lik bölümü sabit faizli ev kredilerine yönelirken, ev satın almak isteyenlerin yüzde 33’ü ev sahip olma isteğinden, yine yüzde 33’ü ise daha büyük bir eve sahip olmak istedikleri için satın alma davranışı gösteriyor.

TAPU VE KREDİ TEDİRGİNLİĞİ YAŞANIYOR

ERA Türkiye Gayrimenkul Direktörü Ufuk Şevki’nin paylaştığı araştırma sonuçlarına göre, gayrimenkul yatırımı yapacak kişilerin yüzde 66’sı evli. Alıcıların yüzde 50’si ihtiyaçlarına cevap verecek gayrimenkulü bulup bulamayacakları konusunda, yüzde 25’inin ise kredi, tapu gibi yasal işlemlerden tedirgin olduğunu belirtiyor. Alıcıların internet üzerinde yaptıkları araştırmalarında en çok dikkat ettikleri noktalar arasında, yüzde 80 oranla fotoğraf ve gayrimenkul detay bilgileri ve komşu demografisi.

EVDEKİ HESAP ÇARŞIYA UYMUYOR

Yapılan araştırmaların gayrimenkul arayışı ve satın alma sürecinde profesyonel bir gayrimenkul danışmanına ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söyleyen Ufuk Şevki, alıcıların araştırdıkları fiyatla satın aldıkları fiyatın eşleşme oranının ise yüzde 33’ler seviyesinde olduğunu dikkat çekti. Şevki, sözlerini şöyle sürdürdü: “Alıcının piyasaya çıktığı fiyatla satın aldığı fiyatın eşleşmediğini görüyoruz. Bu durumun iyi analiz edilmesi ve profesyonel bir danışman tarafından hizmet alınması bu kısırdöngüyü eritebilecek iki etken olarak ele alabiliriz. İnşaat şirketlerinin artık gelenekselleşen yöntemlerle mevcut ya da henüz bitmemiş olan konutlarını satmaya çalıştıkları, gayrimenkul sektöründe yaygın olarak görülen bir satış tekniği kapıdan içeri giren müşteriye elindeki gayrimenkulü satmak şeklinde gerçekleşiyor. Bugünün yoğun ve hızlı pazar dinamiklerine cevap veremeyen bu yöntemler, müşteri etkileme konusunda da oldukça yetersiz kalıyor. Günümüzde geleneksel yöntemleri kullanan brokerların proaktif pazarlama yapamadığını görüyoruz. Oysa başarılı bir satış için temel dayanak; hedef kitleyi tam olarak tanımaktan geçiyor.”

Bunları da sevebilirsiniz