Erdoğan Kentsel Dönüşüm İçin Net Konuştu

Türkiye’nin gündeminden düşmeyen kentsel dönüşüm uygulamaları ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan da açıklamalarda bulundu. Erdoğan, önümüzdeki ay içerisinde Esenler’de 2 bin 273 konut 55 iş yerinin hak sahiplerine teslim edileceği müjdesini verirken İstanbul’da kaçak yapıların en önemli sorunlardan birisi olduğunu belirtirken yatay yapılaşmanın zamanının artık geldiğini vurguladı. Cumhurbaşkanı ayrıca TOKİ’nin 2023’e kadar 1.2 milyon konut üreteceğini de belirtti.

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugüne kadar kentsel dönüşüm uygulamaları için kira yardımları da dahil toplam 2 milyar lira harcandığını söyledi. Erdoğan, Esenler’de kentsel dönüşüm kapsamında yapılan 2 bin 373 konutun da hak sahiplerine verileceğini söyledi. Yatay yapılaşmanın zamanını geldiğini söyleyen Erdoğan’ın hedefindeyse “riskli alan” kararlarını yargıya taşıyan meslek odaları vardı.

Esenler kentsel dönüşümünde 2 bin 373 konut sahibine kavuşacak

Erdoğan, kentsel dönüşüm çalışmalarının ilk başladığı Esenler ilçesindeki hak sahiplerine, 2 bin 373 konut ve 55 iş yerinin anahtarlarının önümüzdeki ay teslim edileceği müjdesini verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Böylece, kentsel dönüşümü bir proje, bir hayal olmaktan çıkartıp, fiilen gerçeğe dönüştürmüş oluyoruz. Şimdiden bu konutların ve iş yerlerinin hak sahiplerine hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Kentsel dönüşüme 2 milyarlık kaynak harcandı

Erdoğan, Türkiye’de yıkılıp yeniden yapılması gereken 6 milyondan fazla konutun olduğuna işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ana kadar 48 ilde 179 alanın riskli bölge ilan edilerek, kentsel dönüşüm kapsamına aldıklarını söyledi. Erdoğan, 21 ilde 37 bin 782 dekar büyüklüğündeki toplam alanın rezerv yapı alanı olarak tespit edildiğini ve bugüne kadar kentsel dönüşüm için, kira yardımları dahil 2 milyar lira harcadıklarını ifade etti.

Erdoğan, kentsel dönüşümü yargıya taşıyan odalardan yakındı

Amaçlarının, yuva yıkmak değil, vatandaşları güvenli ve huzurlu yuvalara kavuşturmak olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz yapmak için mücadele ederken, biliyorsunuz birileri de yıkmanın, tahrip etmenin peşinde. Bakıyorsunuz bir oda. İşi gücü aslında plan, proje; bunlarla uğraşması lazım. Nerede kentsel dönüşümle ilgili bir adım atacaksanız, bu malum oda hemen işi yargıya götürür. Senin işin ne? Senin işin yapmak mı yıkmak mı? Senin işin bu şehri daha güzel hale getirmek için altyapısına katkıda bulunmak mı? Her yerde işi gücü bu… Netice alıyor mu? Almıyor. Ama bize süre kaybettiriyor. Biz sıçramak, hızla mesafe almak durumundayız. Bu şehir dünyanın en güzellerinden bir tanesi. Bunun güzelliklerine güzellik katmamız lazım.”

TOKİ 2023’e kadar 1.2 milyon konut üretecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Büyükşehir belediye başkanı olduğu günden bu yana konut projelerine büyük önem verdiğini dile getirdi. Turgut Özal döneminde kurulup 2002 sonuna kadar 43 bin konut üretmiş olan TOKİ’nin geçen 13 yılda ürettiği konut sayısının 710 bine ulaştığını, 2023’e kadar ikinci bir 500 bin konutu hedefleyerek 1 milyon 200 binlik bir rakama ulaşacağını ifade etti.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Erdoğan Kentsel Dönüşüm İçin Net Konuştu” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.