Ekonomik Güven Endeksi Zirvede

Referandum sonrası Hükümet tarafından ekonomiyi canlandırmak adına atılan reformist adımlar Türkiye’nin ekonomik güven endeksi rakamlarına olumlu yansıdı.

Ekonomik güven endeksi son 1.5 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Referandum sonrası hükümetin ekonomi alanına yönelmesi ve bu alanda aldığı isabetli kararlar neticesinde güven endeksi mayıs ayında yüzde 1.1 artarak 100.5 seviyelerine yükseldi. Bu son 1.5 yılın en yüksek rakamı olurken son 4 ayda yaşanan artışla birlikte ekonomi güven endeksi rakamları yüzde 17’ye çıktı.

Tüketici, hizmet, perakende, ticaret ve inşaat sektörü güven endekslerinde görülen iyileşme ekonomik güven endeksi rakamlarına da yansıdı. Tüketici güven endeksinde yüzde 2.1 artış sağlanarak 72.8’e yükselirken hizmet sektöründe yaşanan yüzde 2.1 artışla rakam 102’ye ulaştı. İnşaat sektörü güven endeksi yüzde 0.8 artışla 86.3’e, ticaret sektörü yüzde 1.1 artışla 102.8’e ve perakende güven endeksi ise yüzde 1.1 artışla 102.8’i buldu.

Süreçle ilgili yaşanan bu olumlu gelişmeler sonrası beklentilerin iyileşmesi ekonomik güven endeksi rakamlarının yükselişinde önemli bir yer tutmaktadır. Ekonomik güven endeksine yansıyan rakamlar Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu verilerinde de görüldü. İki hafta içerisinde Türk Lirası mevduatı 30 milyar liradan fazla artarak 828 milyar TL’ye ulaştı. Ticari döviz hesapları ise 1 milyar 480 milyon USD azalarak 100.5 milyar USD’ye düştü.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın