Ege Kıyılarında Yazlık Nereden ve Ne Kadara Alınır?

Türkiye’nin en gözde tatil merkezlerini içinde barındıran Ege bölgesinde yazlık fiyatları 2 bin TL’den başlayarak 12 bin TL’ye kadar yükseliyor. İşte TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş tarafından paylaşılan turizm alanlarında yer alan yazlık konut ve güncel fiyatlarına dair çalışma kapsamında Ege’de yer alan tatil yerlerinin değerleri…ÇEŞME YAZLIK FİYATLARI

TSKB Gayrimenkul Değerleme A.Ş turizm alanlarında yer alan yazlık konut ve güncel fiyatlarına dair çalışmayı paylaştı. Çalışmada yer alan bilgilere göre Çeşme’de son 1 yıl içerisinde yüzde 15-20 arası bir artış yaşandığını belirtildi. Geniş plajları, nitelikli konaklama tesisleri ve termal imkanlarıyla yaz tatillerinin vazgeçilmezi durumunda olan Çeşme’de yabancılara mülk satışının başlanmasıyla artış oranının yüzde 20-25 seviyelerine yükseldiği görülüyor.

ÇEŞME YAZLIK FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Çeşme’nin son yıllarda yapılan projelerle değerini arttırdığına dikkat çekilirken ilçede Paşalimanı, Reisdere, Ilıca ve Alaçatı bölgelerinde yaşanan artış göze çarpıyor. Çeşme’de konutların metrekare fiyatının 7 bin 500 – 10 bin TL arasında değiştiği görülüyor. Öte yandan arsa fiyatlarının bir önceki sene ile kıyaslandığında yüzde 30-40 oranında bir artış gösterdiği bilgisine ulaşılıyor.

Alaçatı Yazlık Fiyatları

Çeşme bölgesinde genel olarak tüketici eğiliminin 100-130 metrekare kullanım alanına sahip 3+1 yazlıklar olduğu görülüyor. Dubleks yazlıklar fiyatlarında yaşanan artış ise 2016 yılı sonu itibariyle yüzde 15-20 dolaylarında yükseldiği saptandı. Satışlar denize uzaklık mesafesine göre 2 bin – 2 bin 750 TL arasında değişiyor.

KUŞADASI YAZLIK FİYATLARI

Turistik yol güzerhahları üzerinde bulunan Kuşadası Türkiye’de turizmin ilk geliştiği yerlerin başında geliyor. İçerisinde barındırdığı Efes Antik Kent, Meryem Ana Evi gibi tarihi güzelliğinin yanı sıra doğaz güzellikleriyle de dikkat çeken Kuşadası’nda yazlık konut açısından Davutlar ve Güzelçamlı bölgeleri ön plana çıkıyor.

Özellikle Davutlar bölgesi 20 yıllık, site içi dubleks, tripleks konutlardan oluşması söz konusu yapıların metrekare fiyatını 2 bin 500, 3 bin 500 TL arasında değiştirmektedir. Yeni inşa edilmiş sitrelerde ise bu rakamlar 3 bin 500 TL ile 5 bin TL arasında değişiyor.

KUŞADASI YAZLIK FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Meryem Ana Evi Klisesi
Meryem Ana Evi Klisesi

Ortalama fiyat olarak site içerisinde, 10 yıllık, dubleks ve 120 metrekare kullanım alanına sahip yazlık bir konut 350 bin-450 bin TL aralığında, site içerisinde, yeni inşa edilmiş 180 metrekare dubleks, ortak havuzlu, denize yakın konutlar 550 bin-600 bin TL aralığında satışa konu olabilmekte. Güzelçamlı bölgesinde ise yazlık konut kullanımında müstakil yapılar öne çıkmakta. Bölgede site içerisindeki konutların ortalama birim değeri 4 bin-5 bin 500 TL aralığında değişmekte. Ortalama fiyat olarak denize sıfır, dubleks, yeni inşa edilmiş 120 metrekare kullanım alanına sahip bir yazlık konut 500 bin-600 bin TL aralığında.

BODRUM YAZLIK FİYATLARI

Yerli ve yabancı turistler tarafından tercih edilen, otel-pansiyon kullanımı açısından çok sayıda markaya ev sahipliği yapan Bodrum yarımadasının aynı zamanda yazlık konut kullanımı açısından da gelişmiş alt bölgelere sahip olduğu belirtiliyor.

Bölgede konumlu villaların ortalama 400-500 metrekare arsa içerisinde konumlu 120-150 metrekare alana sahip olduğu görülürken Villalar yapım yılına, malzeme kalitesine, denize uzaklığı ve sahip olduğu manzaraya göre metrekaresi 6 bin ile 9 bin TL arasında değişiyor.

Bodrum Yazlık Fiyatları

BODRUM YAZLIK FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Yalıkavak bölgesinde yüksek kesimlerde müstakil araziler içerisinde konumlu çok nitelikli ve üst kalitede A plus yazlık konutlar varalığı bilinmekte. Geniş manzara olanağı bulunan ve deniz kıyısına ulaşımın rahatça sağlanabildiği konutlar üst gelir grubu tarafından tercih nedeni olurken Yalıkavak bölgesinde villaların satış rakamlarının 9 bin ile 12 bin TL arasında değişiyor.

HABERİN İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz