Ege ve Akdeniz’de Yazlık Fiyatları Yükseliyor

Turizmde son günlerde yaşanan hareketlilik sonrası Ege ve Akdeniz yazlık fiyatları da artış gösteriyor. TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya‘nın açıklamaları da bu durumu destekliyor. Maya’ya göre, Ege ve Akdeniz yazlık fiyatları ortalamanın 2-3 katı artış gösterdi.

Maya, Ege ve Akdeniz’deki tatil bölgelerinde yer alan gayrimenkullerin değerlenmesi konusunda yaptıkları araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

İZMİR YAZLIK FİYATLARI LİSTE BAŞI

Gayrimenkul yatırımcılarının son yıllarda ilgisini iyiden iyiye hisseden İzmir’in deniz ve doğa ilişkisi, turizm potansiyeli Ege ve Akdeniz yazlık fiyatları konusunda listenin başına çıkartıyor.

TSKB Genel Müdürü Makbule Yönel Maya‘nın paylaştığı verilere bakıldığında altyapı yatırımları ile giderek artan pozitif bir hareketlilik yaşandığını gözler önüne seriyor. Son 1 yıllık sürece bakıldığında gayrimenkul hareketliliğinin en yüksek olduğu ilçe Urla olarak öne çıkıyor. Satılık ve konut fiyatlarında en çok artışın yaşandığı Urla yazlık fiyatları açısından da paralel bir görüntü sergiliyor.

İzmir/Urla'da yaşanan fiyat değişimlerini Tapusor ekranında incelemek için tıklayınız.
İzmir/Urla’da yaşanan fiyat değişimlerini Tapusor ekranında incelemek için tıklayınız.

TSKB genel müdürü Maya, Urla’nın ön plana çıkmasındaki birden çok etkenin olduğunu belirtiyor. İlçenin hem kent merkezine hem Çeşme’ye olan yakınlığı, doğa ile uyumlu düşük yoğunluktaki yerleşim dokusu ve güçlü ulaşım ağı ile İzmir’de parlayan yıldız konumuna getiriyor. Urla yazlık fiyatları da bu etkenler karşısında tırmanışa geçiyor.

Urla, İzmir il merkezine 35 km uzaklıkta bir ilçe. Doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar; batısında Çeşme; kuzeybatısında Karaburun; kuzeyinde ve güneyinde Ege Denizi ile sınırlanmıştır. Yüzölçümü 704 km²’dir. 16 köyü bulunmaktadır.
Urla, İzmir il merkezine 35 km uzaklıkta bir ilçe. Doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar; batısında Çeşme; kuzeybatısında Karaburun; kuzeyinde ve güneyinde Ege Denizi ile sınırlanmıştır. Yüzölçümü 704 km²’dir. 16 köyü bulunmaktadır.

 

Maya, “İzmir genelinde satılık ve kiralık yeni konut fiyatlarında geçen yıla göre ortalama yüzde 10-15 artış gerçekleşirken Urla ilçesinde bu oran, genellikle villaların yoğun olduğu Kekliktepe bölgesinde yüzde 55-60, Çeşmealtı bölgesinde yüzde 50-55 ve Kalabak bölgesinde yüzde 30-35’lere yükselmiştir. Urla yazlık fiyatları bu yükselişin temel dinamiği bölgenin İzmir il merkezine olan yakınlığıdır.” dedi.

DİDİM YAZLIK FİYATLARI DA TIRMANIŞTA

Ege bölgesi yazlık fiyatları açısından Aydın ve Didim’in de artış yaşandığı görülüyor. Yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği Didim’de Eylül ayı sonu itibariyle yaşayan pek çok turist bulunuyor. 1 yıllık süreç içerisinde Altınkum ve Efeler yazlık fiyatları ve konut fiyatları %25-35 arası bir artış gösteriyor. Maya, bölgedeki yeni konut fiyatlarındaki bu artışı imarlı arsa arzının azalması olarak gerekçelendiriyor.

Didim Yazlık Fiyatları ve Arsa Değer Değişimlerini Tapusor Ekranında İncelemek İçin Tıklayınız
Didim Yazlık Fiyatları ve Arsa Değer Değişimlerini Tapusor Ekranında İncelemek İçin Tıklayınız

Maya, Didim arsa fiyatları ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Denizköy arsa fiyatları 2016-2017 yılları arasında ortalama %40-50 oranında bir artış yaşandığını belirtiyor.

KONYAALTI FİYATLARI ANTALYA’YI KATLADI

Doğal ve kültürel güzellikleriyle Türkiye’nin gözbebeği durumunda olan Antalya’da ise turizm sektöründe yaşanan daralma arsa fiyatları belirli oranda negatif bir etki göstermiştir. Ancak bu sene yaşanan hareketlilik ile Antalya eski gücüne kavuşmak üzere…

Antalya ev fiyatları %5-10 arasında bir artış gösterirken ise %30’lara çıkmaktadır.

Konyaaltı Yazlık Fiyatları Tapusor ekranında incelemek için tıklayınız
Konyaaltı Yazlık Fiyatları Tapusor ekranında incelemek için tıklayınız

 

Maya, özellikle tatilcilerin tercih ettiği Uluç ve Gürsu’da yüksek artış görüldüğünü, Siteler bölgesinde artış oranının yüzde 25 civarında gerçekleştiğini ifade etti.

Maya, turizmdeki canlanmanın yazlıklara talebi artırdığını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

Bu bilgilerden hareketle, turizmde hareketliliğin başlamasıyla Ege ve Akdeniz’deki yazlık fiyatlarının normal gayrimenkullerden daha fazla arttığını, bu artış oranının yer yer ortalamanın 2-3 katına kadar ulaştığını görüyoruz.

Son bir yılda İzmir genelinde satılık ve kiralık konut fiyatları ortalama yüzde 10-15 artarken, yazlık olarak tercih edilen Urla’da bu rakam yüzde 55-60’lara ulaşmış durumda. Aydın genelinde değişim gözlenmezken turistlerin yoğun olarak tercih ettiği Didim’de artış oranı yüzde 50’lerde. Antalya genelindeki yüzde 5-10 yükselişin, tatilcilerin tercihi Konyaaltı’nda yüzde 30’lara kadar çıktığını gözlemledik.”