Dikey Yapılaşma Mahkemeye Takıldı

Dikey yapılaşma özellikle son yıllarda en çok tartışılan konuların başında geliyor. Özellikle Cumhurbaşkanı R.Tayyip Erdoğan’ın dikey yapılaşma ile ilgili çıkışları gündemi uzunca bir süredir meşgul etti. Tüm bu gelişmelerin neticesinde Darüşşafaka Cemiyeti tarafından Koşuyolu’nda bulunan arazinin dikey yapılaşma olarak planlanan otel inşaatı durduruldu.

DİKEY YAPILAŞMA MAHKEMEDEN DÖNDÜ

Darüşşafaka Cemiyeti’nin Koşuyolu’nda bulunan arazisi için planlanan 80 metrelik otel inşaatı mahkeme tarafından durduruldu. İstanbul 11. İdare Mahkemesi tarafından alınan karar ( 8 Kasım 2017) taraflara tebliğ edildi. 80 metre yüksekliğinde olması planlanan otel inşaatının tüm ruhsatları ve imar planları gözden geçirildi. Soyak Gökyüzü Konutları tarafından açılan dava netleşti.

HABERİN TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ

Söz konusu araziye, Taşyapı tarafından inşaat yapılmak isteniyordu.  Mahkemenin kararındaki, “İmar planı insan, toplum, çevre ilişkilerinde ikişi ve aile mutluluğu ile toplum hayatını yakından etkileyen fiziksel çevreyi, sağlıklı bir yapıya kavuşturmayı, yatırımların yer seçimlerini ve gelişme eğilimlerini yönlendirmek ve toprağın koruma kullanma dengesini en rasyonel biçimde hazırlamak amacıyla hazırlanır” ifadesi dikkat çekti.

Kararda “araziye yapılmak istenen otelin nazım ve imar planları arasında uyumsuzluklar bulunduğu, arazi yakınındaki birinci derecede SİT alanının dikkate alınmadığı, gerekli imar planı yapılmadan imar durumu düzenlemesi yapılmasının olumsuz örnek oluşturacağı” da belirtildi.
Mahkeme, otel inşaatına ilişkini imar planı değişikliklerini de iptal etti.

Otel inşaatı, bölge halkı tarafından da da sık sık protesto edilmişti.

Bunları da sevebilirsiniz