Devlet Terör Mağdurlarının Yaralarını Sarıyor

Terörün en çok hissedildiği yerlerin başında gelen Güneydoğu Anadolu bölgesinde devlet vatandaşının mağduriyetini gidermek için kolları sıvadı. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde teröristlerin saldırıları nedeniyle evleri ağır hasar gören bölge halkına TOKİ 830 konutu yıl sonuna kadar teslim etmeyi planlıyor.

Geçtiğimiz yıllarda bölücü terör örgütü mensuplarının terörist faaliyetlerde bulunduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde sokağa çıkma yasağı ilan edilmişti. Asker tarafından yapılan operasyonlar sonrasında bölgedeki asayiş tekrar sağlanıp, terörist unsurlar yok edilse bile teröristlerin neden olduğu mağduriyetler bölge halkını çok zor durumda bıraktı. Özellikle Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde 20 Nisan’da tamamlanan askeri operasyonlar sonrası vatandaşların mağduriyetlerini giderebilmek adına yoğun bir çalışma yürütülüyor.

TOKİ TERÖR MAĞDURLARINA EV VERECEK

Özellikle evleri ağır hasar gören vatandaşlara dağıtılmak üzere Esenyurt Mahallesi’nde TOKİ tarafından yapımına başlanan bin 830 konut için yoğun bir çalışma yürütülüyor.

Yüklenici firmalar temel çalışmalarına başlarken iş makineleriyle kamyonlara yüklenen hafriyat alanın dolgusu için belirlenen yerlere taşınıyor. Yüksekova Kaymakamı terörün yol açtığu hasarların giderilmesi amacıyla ilçede hummalı bir çalışma başlatıldığını söyledi. Yüksekova Kaymakamı bölgeyi gezerek hasarlı bina ve iş yerlerini ziyaret ettiklerini söyledi. Kaymakam bu yapıları ağır hasarlı ve az hasarlı olarak ayırdıklarını dile getirerek az hasarlı olanların bedellerinin ödendiğini söyledi.

ALTYAPISI OLUŞTURULDU

Çalışmaların zarar tespit komisyonu tarafından yürütüldüğünü ifade eden Yüksekova Kaymakamı Mahmut Kaşıkçı şöyle konuştu:

“Evi ağır hasarlı olan vatandaşlarımızın evi kaç metrekare ise o kadar metrekarelik ev veriyoruz. 100 metrekare ise 100, 200 metrekare ise 200 metrekarelik ev vereceğiz. Yeni modern evlerin yapımının startını verdik. Bu yılın sonunda inşallah bu konutların teslimini gerçekleştireceğiz. Temel hedefimiz bu. Bin 830 konut yapımı için üç firma çalışıyor. Sadece konutlar değil, oradaki iş yerleri, camisi, çocuk parkları, oyun alanları, sosyal donatıların tamamı ihale edildi.”

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Bakanların talimatının, vatandaşların bütün zararlarının giderilmesi yönünde olduğunu kaydeden Kaşıkçı, tüm kurumlarla terör mağdurlarına yardımcı olmaya çalıştıklarını belirtti.

Kaşıkçı, “İnsanlarımız öyle güzel bir yerleşime kavuşacak ki artık mutlu ve huzurlu bir şekilde, altyapısı oluşturulmuş, kanalizasyonu, caddesi, sokağı, sosyal donatıları, alışveriş yerleri tamamlanmış yani evinden çıktığı zaman çocuk parkına inecek, alışverişine ve camisine gidebilecek. Bu hizmetler insanımıza güzel şekilde sunulacak.” ifadelerini kullandı.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın