İşte Türkiye’deki Sigortalı Evlerin Sayısı

Doğal Afet Sigortaları Kurumu (DASK) Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı Türkiye’de bulunan evlerin %45’inin sigortalı olduğunu söyledi. DASK tarafından düzenlenen tasarım yarışmasında konuşan Kayacı hali hazırda 8 milyon sigortalı konut sayısına ulaştıklarını belirtti. Kayacı, sigorta kadar önemli bir diğer konunun da, depreme dayanıklı bina üretmekten geçtiğini söyledi.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kayacı deprem sigortasıyla ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Türkiye’deki her 2 konuttan birinin sigortalı olduğunu söyleyen Kayacı; “99 depreminden bu yana bu yana önemli aşamalar kaydettik. Şu ana kadar 8 milyon sigortalı sayısına ulaştık. Ancak henüz ulaşıp zorunlu deprem sigortası sistemine dahil edemediğimiz çok sayıda konut sahibi olduğunu da unutmayalım” dedi.

DASK Yönetim Kurulu Başkanı Kayacı, deprem sigortası kadar önemli bir diğer konunun da, depreme dayanıklı bina üretmekten geçtiğini söyledi.

MÜSTEŞAR GENÇ: “RİSK YÖNETİMİ SİGORTANIN ÖNEMLİ BİR PARÇASI”

Hazine Müsteşar Yardımcısı Ahmet Genç de risk yönetiminin önemine işaret ederek, risk yönetiminde sigortanın önemli bir parça olduğunu söyledi.

Depreme yönelik yaptıkları çalışmalar ile ilgili bilgi veren Genç, “İlk yıllarda saklama payımız 5 milyon dolardı. Şu an 400 milyon euro noktasına geldi. Yani 400 milyon euroyu iki defa tekrarlama ya da üç defa tekrarlayacak şekilde ödeyebilecek gücümüz var.” dedi.

DASK’ın ödeme gücünün 15 milyar lirayı aştığını, birçok ülkenin örnek alarak benzer kurumlar kurduğunu belirten Genç, deprem öncesi bilinçlendirme ve farkındalık yaratma adına Depreme Dayanıklı Bina Tasarımı Yarışması’nın önemli olduğunu söyledi.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın