Çanakkale 1915 Köprüsü Denize İniyor

Çanakkale 1915 Köprüsü projesi tam gaz devam ediyor. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından temel atma töreni gerçekleştirilen Çanakkale 1915 Köprüsü aradan geçen 1 yılın ardından denize iniyor. Rüzgar testlerinin tamamlanmasının ardından Anadolu Ajansı’nda yer alan haberde Çanakkale 1915 Köprüsü ile ilgili son görüntüler paylaşıldı.

Dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olan Çanakkale 1915 Köprüsü için bir yıl geride kaldı. Karayolları Genel Müdürlüğü ve yüklenici firmanın yetkilileri tarafından verilen bilgilerde şantiye alanında yaklaşık bin işçi görev alıyor ve rüzgar testleri tamamlandı.

Kara ve deniz sondaj çalışmalarının da başarıyla tamamlanmasının ardından kuru havuz çalışmalarına geçildi ve buradaki inşa süreci sona erdi. Köprü ayak temelleri için çalışmalara başlanırken, deniz dibindeki inceleme ve kontroller de başarıyla tamamlandı.

ÇANAKKALE 1915 KÖPRÜSÜ ÇEVRESİNDEKİ ARSA METREKARE FİYATLARINI GÖRMEK İÇİN TIKLAYINIZ

Tamamlandığında dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü unvanına sahip olacak “1915 Çanakkale Köprüsü” tasarımındaki inceliklerle de dünyada bir ilk olacak. Köprünün kule bağlantıları ve bağlantı unsurları Türk bayrağının renkleri olan kırmızı ve beyaza boyanacak.

DENİZDE TÖREN YAPILACAK 

18 Mart’ta Lapseki ilçesinin Şekerkaya mevkisi açıklarına getirilecek vinçle “Kule Temel Betonu ve Kule Kazık Çakım” töreni gerçekleştirilecek. Lapseki’nin Şekerkaya mevkisi ile Avrupa tarafındaki Gelibolu’nun Sütlüce mevkisi arasına inşa edilecek köprü, Çanakkale Boğazı’nın ilk asma köprüsü olarak hizmet verecek.

Bunları da sevebilirsiniz