“Eğer İstanbul’da 7 ve Üzeri Bir Deprem Olursa…”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki kentsel dönüşüm planları hakkında bilgiler verdi. Yılda 500 bin evin dönüşümü sağlandığı takdirde Türkiye’de 15 yıl içerisinde çürük ev kalmayacağını söyleyen Bakan Özhaseki İstanbul’da 7’nin üzerinde deprem olması durumunda büyük zarara girileceğine değindi.

Deprem riski karşısında gerekli tedbirlerin alınması konusunda Bakanlık olarak çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Özhaseki Türkiye’nin deprem gerçeğini bir kez daha ortaya koydu. Olası 7 ve üzeri bir deprem esnasında İstanbul’daki binaların yüzde 10-15’inin yıkılacağını dile getiren Bakan Özhaseki, bu oranın rakamsal olarak 600 bin konut anlamına geldiğini söyledi.

Bu gerçekler ışığında çalışmalarını hızlandıran bakanlığın hedefi 15 yıl içerisinde Türkiye’de çürük ev kalmamasını sağlamak. Yılda 500 bin evin dönüşümü sağlandığı takdirde bu rakama ulaşacaklarını belirten Mehmet Özhaseki bu evlerin 150-200 bininin İstanbul’da olduğunu söyledi.

2030’A KADAR DEPREM BEKLENİYOR

Bilim insanlarının tespitlerine göre İstanbul’da 2030 yılına kadar 7 ve üzeri deprem olacağını söyleyen Bakan, Marmara açıklarında 5 tane kırık fay hattının büyük bir tehlike olduğunu söyledi ve bu fayların hareketli olduğunu vurguladı.

VATANDAŞLARA FAİZ DESTEĞİ

Kentsel dönüşüm projesi içerisine alınan vatandaşlara teşvik sağlanacağını söyleyen Bakan Özhaseki faiz desteği, ev kiralarını ödemek gibi uygulamaların devam edeceğini belirtti. Kredi faizi için yüzde 4 destek alındığını söyleyen Bakan Özhaseki müteahhitle anlaşmadan sonra 5 yıl vadeli bir krediyle işlerin halledilebileceğini bildirdi.

180 MİLYARLIK ZARAR

Olası İstanbul depreminden sonra çıkacak olan mali yük hakkında da bilgiler veren bakan Özhaseki, “600 bin konutun yok olması demek altyapısıyla birlikte 90 milyar TL’nin heder olması anlamına geliyor. Araba, eşya gibi hasarlar da düşünüldüğünde bir anda 180 milyar TL seviyesinde bir zarar karşımıza çıkıyor” dedi.

3 ALANDA ÇALIŞILACAK

Özhaseki, “3 ayrı alanda çok hızlı olarak çalışabiliriz. Birincisi; bina bazlı bir dönüşüm ve değişim. İkincisi; alan bazlı bir değişim ve dönüşüm. Üçüncüsü de; Bakanlık olarak biz çözüm ortağı olarak birçok yerde işin içerisine girebiliriz” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

“Eğer İstanbul’da 7 ve Üzeri Bir Deprem Olursa…”” için 3 yorum

Bir cevap yazın