Bostancı-Dudullu Metro Hattı Ne Zaman Bitecek?

‘Her Yerde Metro, Her Yere Metro’ sloganıyla yola koyulan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bostancı-Dudullu aksında bulunan metro çalışmalarını da sürdürüyor.İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı tarafından startı verilen metronun ne zaman tamamlanacağı da netleşiyor. Henüz kazı çalışmalarının %16’lık kısmı bitirilen Bostancı-Dudullu hattı 2019 yılı içerisinde tamamlanacak.

İstanbul Anadolu Yakası’nın önemli lokasyonları arasında yer alan Bostancı-Dudullu metro hattı çalışmaları 13 istasyonla birleştirilecek. Yaklaşık uzunluğu 14.3 kilometre olması planlanan metro hattında 90 saniyede bir sefer gerçekleştirilecek. En son teknolojik sistemle donatılacak metro Kadir Topbaş’ın butona basmasıyla başlamıştı. 21 dakika sürmesi beklenen yolculuk süresi metronun tek yönde saatte 43 bin 200 yolcu taşımasına imkan tanıyor.

16 Haziran 2017 tarihinde İçerenköy mevkisine ulaşılırken metronun ray montajına Haziran 2018’de başlanacak. Anadolu yakasında önemli bir bağlantı noktası olan raylı sistem; Dudullu İstasyonunda, yapımı devam eden M5 Üsküdar-Çekmeköy Hattı ile Kozyatağı İstasyonunda M4 Kadıköy-Kartal-Tavşantepe hattı ile entegrasyon sağlayacak. Bostancı İstasyonu’nda Marmaray ve Deniz ulaşım akslarıyla bağlantı sağlanırken, ihale aşmasındaki Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Hattı ile de bağlantı bulunacak.

Hat tamamlandıktan sonra Dudullu-Bostancı Metrosu kapsamında, 12.8 kilometre uzunluğunda çift tüp tek hat TBM tüneli ve 1.4 kilometre uzunluğunda tek tüp çift hat NATM tüneli yapılacak.

Modoko – Eminönü 28 dakika,
İçerenköy – Taksim 35 dakika
Kayışdağı – Kadıköy 19 dakika
Parseller Mah. – Bostancı’ya 21 dakikada kesintisiz ve konforlu erişim imkanı sağlanabilecek.

BOSTANCI-DUDULLU METRO HATTI DURAKLARI

1. Bostancı İstasyonu
2. Emin Ali Paşa İstasyonu
3. Ayşe Kadın İstasyonu
4. Kozyatağı İstasyonu
5. Küçükbakkalköy İstasyonu
6. İçerenköy İstasyonu
7. Kayışdağı İstasyonu
8. Türk-İş Blokları İstasyonu
9. İmes İstasyonu
10. Modoko- Keyap İstasyonu
11. Dudullu İstasyonu
12. Yukarı Dudullu İstasyonu
13. Depo İstasyonu

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın