Boğaziçi’nin En Pahalı Yalısı Satılıyor

Akşam Gazetesi’nden Özlem Kamer Tercanlı imzasıyla yayınlanan habere göre rekor fiyata satışı gerçekleşen Erbilginler Yalısı yeniden satışa çıkartıldı. 120 milyon USD değer biçilen yalı satıldığında tarihi bir rekora imza atılmış olacak. Katarlı işadamı tarafından 2015 yılında 100 milyon USD’ye satılan Erbilginler Yalısı yeniden gündeme geldi.

Dünyanın en değerli yerlerinden birisi olan İstanbul Boğaziçi’nde dudak uçuklatan fiyatlar konuşulmaya devam ediliyor. 100 milyon TL seviyesinde rakamların dile getirilen yalılar en pahalı malikanelerle yarışıyor.

BOĞAZİÇİ’NDE SATILIK YALI BOLLUĞU

Boğaziçi’nde 14’ü Avrupa Yakası’nda, 11 tanesi ise Anadolu Yakası’nda olmak üzere 25 yalı satılık pozisyonunda. Bu yalılardan en pahalısı durumunda olan Yeniköy’deki Erbilginler Yalısı 2015 yılının Mart ayında Katarlı işadamı Abdulhadi Mana A SH Al-Hajri tarafından satın alınmıştı. Gelen bilgilere göre ünlü işadamı yalısı için 120 milyon USD istiyor. Boğaziçi’ndeki en pahalı yalı olma özelliği taşıyan yalının talipleri de şimdiden nabız yoklamaya başladı.

DUVARLAR 22 AYAR ALTIN KAPLI

64 odası bulunan ve 5 bin 800 metrekarelik bir alanda yükselen Erbilginler Yalısı 1 yalı ve 2 köşkten oluşuyor. 4 katlı yalının duvarları ise 22 ayar altın varak rokoko işlemeler ile süslenmiş. 60 metrelik rıhtımı ve 2 bin 808 metrekarelik bahçesiyle Erbilginler Yalısı görenleri kendisine hayran bırakıyor.

İKİNCİ SIRADA ZEKİ PAŞA YALISI

1880’de inşa edilen Erbilginler Yalısı, 5 bin 800 metrekarelik arazide 1 yalı ve 2 köşkten oluşuyor. 4 katlı yalının 64 odası bulunuyor. Yalının duvarları 22 ayar altın varak rokoko işlemeler ile kaplı. 60 metre uzunluğunda rıhtıma sahip yalının; 2 bin 808 metrekare bahçe içinde 3 bin 630 metrekare kullanım alanı mevcut. Satıştaki diğer en pahalı yalı ise Rumeli Hisarı’ndaki Zeki Paşa Yalısı. 110 milyon dolar istenen yalı, orjinalliğini yitirmemiş, tarihi eser niteliği taşıyor.

ZEKİ PAŞA YALISI 388 MİLYON TL

İstanbul Boğazı’nda Rumeli Hisarı’nda yer alan Zeki Paşa Yalısı, şu anda satılık yalılar arasında en pahalı ikinci yalısı olma özelliği taşıyor. Tarihi Zeki Paşa Yalısı’nın toplam 23 odası, 4 salonu, 8 banyosu bulunuyor. 5 katlı yalı, 3 bin metrekareye yakın kapalı kullanılabilir alan sunuyor. Görkemli yalı, 4 bin metrekarelik bahçe ve 130 metrelik rıhtıma sahip..

Bunları da sevebilirsiniz