Asbest Raporu Yoksa Yıkım İzni de Yok!

Bina yıkımında ‘Asbest temiz raporu’ şartı getirildi. Buna göre artık temiz raporu olmadan bir binanın yıkımı gerçekleştirilemeyecek. İlk kez Kadıköy Belediyesi tarafından hayata geçirilen uygulama ile ilçede 498,5 ton asbest atığı bertaraf edildi.

Kadıköy Belediyesi tarafından 2015 yılı ortasında uygulanmaya başlanan “İnşaat Sahalarında Asbest Kirliliğinin Önlenmesi ve Geri Dönüştürülebilir Atıkların Kazanımı Projesi” ile temiz raporu alamayan yapıların yıkımına izin verilmeyecek. Uygulama aynı zamanda inşaat sahalarındaki florasan, paratoner, PCB gibi tehlikeli atıkların bertarafını sağlarken kağıt, cam, metal, plastik gibi atıkların da geri dönüşümle kazandırılmasına imkan tanıyor.

YIKIM İÇİN RAPOR ŞARTI GEREKİYOR

Belediye tarafından kabul edilen uygulama ile bina yıkım işlemi yapmak isteyenler ilk önce Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’ne yönlendiriliyor. Tehlikeli madde konusunda uzman ekip tarafından yıkım işleminin gerçekleşeceği inşaat alanında incelemelerde bulunuluyor. Özel elbiselerle binaya girerek numuneler alan ekipler asbest içeren parçaların bulunması durumunda çevreye zarar verilmeden söküm işlemlerini gerçekleştiriyor. Sökülen tehlikeli maddeler ise bertaraf edilmek için yetkili merkeze gönderiliyor.

FİRMALARA GERİ DÖNÜŞÜM YÜKÜMLÜLÜĞÜ DE GELDİ

Asbest atıklarının inşaat alanlarından uzaklaştırılması amacıyla firmalardan Yıkım Atık Yönetim Planı da istenecek. Firmalar, bina içerisinde bulunan evsel atıkların atılacağı konteynerların alımından da sorumlu tutuluyor. Yapılan işlemler sonrası rapor ile birlikte evrakların teknik ekiplere teslim edilmesi gerekiyor. Asbest Envanter Raporu ve Yıkım (Tehlikeli & Tehlikesiz) Atık Yönetim Planları teknik ekip tarafından kontrol edildikten sonra verilen “Asbest Temiz Raporu” doğrultusunda binalara yıkım ruhsatı veriliyor.

YAKLAŞIK 500 TON ASBEST BERTARAF EDİLDİ

2017 yılı Nisan ayına kadar 1517 inşaat sahasını denetleyen Kadıköy Belediyesi 446 binada toplam 498.5 ton asbest atığının bertaraf edilmesini sağladı. Halk sağlığına zarar vermeden gerçekleştirilen bu işlemler sonrası Kadıköy Belediyesi pek çok ödül alırken uygulamanın tüm Türkiye’de hayata geçirilmesi bekleniyor.

ASBEST NEDİR?

Asbest ya da amyant, ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli yapıda kanserojen bir madde. Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC)’nın kanserojen maddeler listesinde “kesin kanserojen” tanımlanması ile 1. grupta yer alırken solunum yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açıyor.

Bu kanserojen malzemeler binalarda yoğun olarak; katlar arası panellerde, kazan, boru, izolasyon ceketlerinde, asma tavan kaplamalarında, marleylerde, ısı-yangın yalıtım malzemelerinde, asbestli çimento ürünlerinde, oluklu çatı kaplamalarında ve duvar kaplamalarında bulunuyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın