Bakan Arslan Ulaşım Projelerinin Detaylarını Anlattı

Türkiye’nin son yıllarda ulaşım alanında yapmış olduğu atılımlar büyüyerek devam ediyor. Daha ulaşılabilir bir ülke için projeler hazırlanırken 347 milyar TL harcandı. Bakan Ahmet Arslan 227 milyar TL’lik yatırım daha yapılacağını açıkladı.

Ülke ekonomisi açısından olmazsa olmaz konumunda yer alan ulaştırma altyapılarının geliştirilmesi adına 347 milyar TL para harcandığını ifade eden Bakan Arslan, 500’ü ana proje olmak üzere 3 bin 400 proje üzerinden hummalı bir çalışma yürüttüklerini belirtti. Bu projelerin 49 milyar TL’si kamu-özel iş birliği çerçevesinde devam ediyor. Bugünden sonra yer alacak projelerin ise yaklaşık 51 milyar TL’si kamu-özel işbirliği ile yapılacak. Bakanlığa bağlı yatırım ödeneği tutarının 26 milyar 400 milyon TL olduğunu söyleyen Bakan Arslan, 2017 yılındaki yatırım programında yer alan 179 proje için de bütçeden 17 milyar 100 milyon TL ayrıldı.

Türkiye Gazetesi’ne samimi cevaplar veren Bakan Arslan karayolu sektörüne 11 milyar TL ödeneğin bulunduğunu açıkladı. İnsanların insanların ulaşım ve erişimi için yaptıkları yolların hizmete girmesi için sene içinde ek ödenek alacaklarını ifade eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı, ilk hedeflerinin 860 kilometre uzunluğunda tek yol yapmak olduğunu söyledi.

İşte Projeler;

1) Türkiye’nin en uzun tüneli olan 14,5 kilometrelik Zigana Tüneli’nde gelecek yıl “ışık göründü” töreni yapılacak, bir sonraki yıl da tünel hizmete açılacak.

2) Hem raylı hem otomobil taşımasını içeren 3 Katlı Büyük İstanbul Tüneli’nin sondaj çalışmalarının bu yıl sonunda tamamlanması planlanıyor. Tünelin yapım ihalesine ilişkin çalışma da bu yıl sonuna kadar bitirilecek. İhale Yap-İşlet-Devret modeli çerçevesinde yapılacak.

3) 1213 kilometrelik YHT hattında taşımacılık devam ediyor, 3 bin kilometrede de inşaat sürüyor.

4) Bakü-Kars-Tiflis Demir Yolu Hattı’nda Türkiye olarak epey mesafe kat edildi. Haziran sonu temmuz başında tren işletebilir duruma gelinecek. Gecikme, Gürcistan’daki heyelandan kaynaklandı.

5) Gayrettepe’den 3. havalimanına giden metro ihalesi yapıldı. Havalimanından Halkalı’ya uzanan ikinci kısım için karar çıktı, yapım ihalesi önümüzdeki günlerde yapılacak.

6) Havacılık sektörüne 1,3 milyar lira yatırım yapılacak.

7) Karaman, Yozgat ve Bayburt ile Gümüşhane’ye hizmet edecek yeni havalimanlarının yapımı için ihale süreci başladı.

8) İzmir Alaçatı Havalimanı çalışmalarında son aşamaya gelindi.

9) Türksat 5A ve 5B uydularında yapım ihalelerine ilişkin süreçlerde son aşamaya gelindi. Millî ve yerli uydu 6A’nın çalışmalarına devam ediliyor.

10) 1472 yerleşim yerine 4,5G için yapılan ihale tamamlandı, 2020’de bitecek.

Bakan Arslan Ulaşım Projelerinin Detaylarını Anlattı” için bir yorum

Bir cevap yazın