Bahçeşehir Göleti’nde İnşaat Durdu!

Büyük tartışmalara neden olan Bahçeşehir Göleti’nde yeni gelişmeler yaşanıyor. Danıştay’ın geçtiğimiz günlerde verdiği durdurma kararı sonrası Bahçeşehir Göleti’nde inşaat çalışmaları durduruldu.

Son yıllarda yapımı konusunda farklı itirazların bulunduğu Bahçeşehir Göleti’nde inşaata ara verildi. Konuya ilişkin Hürriyet Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Başakşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Danıştay’ın yapımın yasak olmadığını ancak sınırlarını netleştir dediğini söyledi. Uysal Danıştay tarafından alınan kararla birlikte mahkeme kararlarına uygun olarak davranılacağını belirtti.

Başkan Mevlüt Uysal’a göre Danıştay’ın kararı projeyi engellemiyor. Uysal Hürriyet Gazetesi’nde yer alan habere göre şu sözleri kullanıyor:“Danıştay dedi ki ‘yerel mahkeme yanlış karar vermiştir. Sınırlar belli değildir. Bu meclis kararı iptal edilmelidir.’ Danıştay kararı burayı yapamazsın demiyor. ‘Sınırları netleştir’ diyor. En kötü ihtimal bu karar kesinleşirse, döner dere ıslahı ile diğer projeyi ayırıp yola devam ederiz”

Konu üzerinde gerekli hassasiyeti göstermedikleri nedeniyle yerel mahkemeye yeteri kadar evrak ibrazı yapmadıklarını belirten Uysal bundan sonraki süreçte her projenin ayrı ayrı hesabını ortaya koyacaklarını dile getirdi. Uysal, projeye ciddi yatırımlar yapıldığını ve Bahçeşehir Göleti’nin ıssız bir park yerine canlı bir park olması gerektiğini vurguluyor. Başkan Uysal rekreasyon alanının belirli bir bölümünde imar hakkı bulunduğunu ve ihaleye çıkarttıkların alanın burası olduğunu söylüyor.

Toplamda 2 bin 700 dönümlük sınırları Boğazköy’e kadar uzanan alanda 300 dönümlük mevcut göletin hiçbir şeyine dokunmadıklarını belirten Uysal, “Burayı yol kenarındaki benzin istasyonuna kadar uzatacak bir proje belirledik. Mevcut göletin devamına proje yaptık. İSKİ derenin ıslahına başlamıştı. Durdurduk. Yüzde 5 imar hakkını satalım bunu sattıktan sonra elde edeceğimiz gelirle birinci etabı bitirelim istedik. İhaleye çıkan alan 13 bin 500 metrekaredir. Bu alanı imarlı parsel halinde bırakacağız diğer yerlerin tapuları iptal edilecek ve yeşil alan olacak. Böylece burayı bundan sonrası için de korumaya almış olacağız. Burası ömür boyu kamu alanı olarak kalacak. Şu anda inşaat yapılan yer mezbelelik bir yerdi” dedi.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın