TOKİ, Ayder Yaylası İçin Çalışmalarına Başladı

Türkiye’nin en güzel alanlarından birisi olan Ayder Yaylası için TOKİ harekete geçiyor. Şubat ayında müşavirlik ihalesine çıkan TOKİ ünlü Ayder Yaylası’nın 110 hektarlık bölümünü dönüştürmek için tek yetkili oldu.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Türkiye’deki yaylalara en uygun modeli hazırlamak için çalışmalarına başladı. Sivil Toplum Kuruluşları, üniversiteler ve mimarların katılımıyla konsferanslara başlanacak. TOKİ Başkanı Ergün Turan, Ayder yayla rehabilitasyonu projesinin örnek olacağını söyleyerek güvence verdi.

Süreç akademik çevreler, Ayder’de hak sahibi vatandaşlar tarafından kurulan dernek, kişi kurum ve kuruluşların katılımıyla ilerleyecek. İlk olarak önerilerin dinleneceği toplantılardan heme sonra Kuzey Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyadaki örnekler gezilere Türkiye’ye en uygun modeller tespit edilerek çalışmalara başlanacak.

“YAPI YOĞUNLUĞUNU AŞAĞI ÇEKECEĞİZ”

Başkan Turan, Ayder Yaylası içerisindeki çalışmalara Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla başladıklarını belirterek şu anki durumda tek yetkili olduklarını söyledi. Turan, yaylaları beton yığınından kurtarmak için görev aldıklarını ve Karadeniz yaylalarını yeniden şekillendirmek gibi bir amaçlarının olmadığını söyledi. TOKİ Başkanı, yaylalarda mevcut yapılaşmayı arttırmak gibi bir niyetleri olmadığı aksine yoğunluğu aşağı çekmek istediklerini dile getirdi. Bu bölgelere özellikle yaz aylarında binlerce vatandaşın geldiğinin altını çizen Turan buralarda yol, kalacak yer gibi sorunların varlığına dikkat çekti. Turan; “Ayder’de öncelikle hak sahiplerini, onların ne istediğini belirleyeceğiz. Bunun dışında turizm için gerekli ihtiyaçları netleştireceğiz. Orada termal su da var, dolayısıyla günübirlik kullanımları da dikkate alarak bir çalışma yapacağız. Ayder’de Türkiye’ye örnek olacak bir yayla rehabilitasyonu ortaya koyacağız.” dedi.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın