AVM’lerde Kira Yükü Ağırlaştı

Türkiye’de son yıllarda yapımına hız verilen AVM’lerde kira yükü gün geçtikçe ağırlaşıyor. Sektör içerisinde konuyla ilgili sıklaşan itirazlara bir yenisi daha eklendi. İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Ekrem Demirtaş AVM’lerde kira yükünün ciroların %20’sine denk geldiğini dile getirdi.

Anadolu Ajansı’nda yer alan habere göre; İZTO’da düzenlenen toplantıda AVM’lerin sorunlarını masaya yatırıldı. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş; “AVM’lerde faaliyet gösteren üyelerimiz kiralarını ödemekte oldukça zorlanıyor. Kiralar neredeyse ciroların 5’te 1’ine denk düşmekte. Bu kabul edilemez” dedi.

“AVM KİRALARINDA ORTA YOL BULUNMALI”

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmaların AVM’lerde dükkanı bulunan üyelerini oldukça güç duruma soktuğunun altını çizen Demirtaş, “Küçük metrekareli markaların ciroya göre kira oranları giderek yükseliyor. Kiranın ciroya oranının yüzde 20’ye dayanması kabul edilebilir değil. Böyle devam ederse AVM’lerde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli birçok firma faaliyetini devam ettiremeyecek, AVM’leri işletenler de bu durumdan etkilenecek. Biz kimsenin zor durumda kalmasını istemiyoruz. O nedenle orta yolun bulunmasını diliyoruz.”

Demirtaş konuşması sırasında başından geçen bir olayı da anlattı. Demirtaş, kendisine ait bir gayrimenkulde ülkenin önde gelen gruplarından birinin kiracı olduğunu, kira sözleşmesinin yenilenmesi görüşmeleri sırasında “TÜFE oranının yarısı kadar artış yapılmasını” istediklerini ve kendisinin de bunu kabul ettiğini söyledi.

Bunları da sevebilirsiniz

AVM’lerde Kira Yükü Ağırlaştı” için bir yorum

Yorumlar kapatıldı.