Artık Serbest! Avcılar’la İlgili O Karar Verildi

Türkiye’de büyük yaralar açan 1999 Marmara Depremi’ni en çok hisseden ilçelerin başında gelen Avcılar’da kat yasağı kaldırıldı. 2008 yılında alınan İmar Planı kararı sonucunda 4 kat ile sınırlandırılan izin İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi’nde oy birliğiyle alınan yeni kararla birlikte kaldırıldı. Mülk sahiplerine müktesebat haklarını geri veren 1/1000 ölçekli plan değişikliği teklifini içeren komisyon raporu kabul edilirken Avcılar Merkez, Ambarlı, Cihangir, Denizköşker, Mustafa Kemal Paşa, Gümüşpala, Üniversite Mahallelerinin yeniden inşası sağlanacak.

1999 depreminden sonra büyük hasar alan ilçede son yıllarda sıkça konuşulan imar için 4 kat sınırı kaldırıldı. İlk olarak 1982 yılında yapılan imar değişikliği ile 5-6 kata kadar izin verilen yapılar 2008 yılında 4 kat ile sınırlandırılmıştı. Ancak bu durum yüksek katlı yapılarda oturan vatandaşların hak kaybına uğramasına neden olmaktaydı.5 -6 katlı binaların ev sahipleri, 2008 İmar Planı gereği Kentsel Dönüşümden faydalanmak isterlerse bina kat sayısı 4’e düşüyordu. Yaşanan hak kaybını gidermek ve depreme dayanıklı modern yapıların inşası için imar planı değişikliği yapıldı. Yapılan değişiklik sonrası hem hak mahrumiyeti yaşayan vatandaşların mağduriyeti giderilecek hem de eskimiş binalar yenilenerek olası bir afet durumuna hazırlıklı hale gelinecek.

Yeni imar planının detaylarına baktığımızda yüksekliğin en çok 15.5 metre olarak belirlenen alanların yapı yüksekliği en fazla 5 kat, 18.5 metre yüksekliği bulunan yapı alanlarında ise 6 kat uygulama yapılabilecek.

AVCILAR BELEDİYE BAŞKANI: “AVCILAR HALKI İÇİN HAYATİ BİR KARAR”

Kabul edilen yeni imar planı sonrası raporla ilgili konuşan Avcılar Belediye Başkanı Handan Toprak ilçe halkı adına herkese teşekkür ettiğini dile getirdi. Toprak, “Avcılar halkı için hayati, bizler için de insani ve vicdani bir görevdi. İlçe meclisinde oybirliğiyle kabul eden, komisyonlarda yaptığı çalışmalarla meclise getiren, mecliste emek veren herkese teşekkür ediyorum” dedi.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın