Ataşehir’de Kentsel Dönüşüm 2 Mahalleyi Kapsayacak

Ataşehir kentsel dönüşüm planı 2 mahalleye vurdu. Yenisahra ve Barbaros Mahallesi‘nde uygulamaya konulması planlanan kentsel dönüşüm alanı 202 hektar alana tekabül ediyor. Ünite sayısının 24 bin olması beklenirken mevcutta bulunan 3 bin 340 binadan 12 bin ünite yıkılacak ve yerine 1000 adet yeni bina inşa edilecek. Söz konusu mahallelerin İstanbul Finans Merkezi‘ne komşu olması dikkat çekiyor.

Ataşehir Yenisahra Mahallesi Ortalama Metrekare Fiyatları

Bugün Sözcü Gazetesi’nde yer alan habere göre Anadolu Yakası’ndak Fikirtepe’den sonra şimdi de Ataşehir’de de büyük dönüşüm için hazırlıklar başladı. Konut yatırımlarıyla orta ve üst gelir sınıfına mensup vatandaşları ilçeyi tercih ederken İstanbul Finans Merkezi’nin kurulmasıyla da iş dünyasına ev sahipliği yapması öngörülen mahallelerde yenilenme hareketine başlanmak için gün sayılıyor.

Barbaros Mahallesi Ortalama Metrekare Fiyatları - TAPUSOR
Barbaros Mahallesi Ortalama Metrekare Fiyatları – TAPUSOR

PLAN MECLİS’E GELİYOR

2012 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Meclisi tarafından onaylanan Yenisahra ve Yakın Çevresi 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Plam’nın mahkeme tarafından iptalinin ardından, yeni bir plan hazırlanmış ve İBB Meclisi tarafından Ekim 2014’te onaylanmıştı. Ancak, planın hukuki açıdan sorunlu olması nedeniyle 1/5000’lik planın yenilenmesi kararlaştırılmıştı. İBB Meclisi, yeni planı 18 Aralık 2015’te kabul edilmişti. Yapılan itirazların ardından 15 Aralık 2016’da plana son şekli verildi ve imar planı çalışmalarında ise sona gelindi ve çalışmaların bu ay Ataşehir Belediye Meclisi’nin gündemine alınması bekleniyor. Onay sürecinin ardından, bölgedeki hak sahipleriyle daha önceden anlaşan geliştiricilere Mayıs 2018’den itibaren yapı ruhsatı verilecek.

15 KATLI APARTMANLAR

Yenisahra ve Barbaros Mahallesinde şantiye kuracak gayrimenkul firmaları arasında, Sinpaş Yapı, Tahincioğlu, Ege Yapı, DKY İnşaat, Eroğlu, Yapı Merkezi, Başarır İnşaat, Platin Group, Mimtaş, Büyük Uzunlar ve Güneri İnşaat yer alıyor. 2018 yılının ikinci yarısından itibaren yıkım işlemlerinin başlamasının beklenildiği bölgede minimum 4 kat maksimum 15 katlı apartmanlara izin verildi. Konut alanlarında emsal arsanın büyüklüğüne göre 1.25 ile 2.50 arasında değişiyor. Ticaret alanlarında da emsal 2.50’nin yükseklik ise 80 metrenin üzerine çıkamayacak. Bölgede faaliyet göstermesi beklenen firmalar tarafından çalışılan projelere bakıldığında, konut projelerinin ofis, mağaza ve sosyal tesisler ile de destekleneceği görülüyor.

Bunları da sevebilirsiniz