Askeri Alanlardaki Arsalar Yabancılara Satılabilecek

3 Temmuz itibariyle Resmi Gazete’de yayınlanan ancak uygulamaya Ekim ayında girecek olan Yeni İmar Yönetmeliği sektörde tüm ezberleri bozacak uygulamaları hayata geçiriyor. Bunlardan en dikkat çekici olanı ise hiç şüphesiz Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarına ait alanların sınırlarında arsa satışının gerçekleştirilecek olması…

Yönetmeliğin 1 Temmuz’da yürürlüğe gireceği açıklansa da devlet Ekim ayına kadar süreyi son bir kez daha uzattı. Bu tarihe kadar daha önceden başvurusu yapılmış ancak henüz bir sonuca bağlanmamış olan yapı ruhsatları 1 Ekim tarihine kadar alınırsa yönetmelikte eski usüller baz alınacak.

ASKERİ ALAN TANIMI DA DEĞİŞTİ

Habertürk Gazetesi imar değişikliğiyle ilgili yer verdiği haberde Gayrimenkul Hukukçuları Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz’ın sözlerine yer verdi. Kiraz, yürürlüğe giren eski yönetmelikte askeri alanlar olarak tanımlanan Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik Komutanlıklarına ait arazilerin yeni yönetmelikte ‘askeri alan’ tanımından çıkartıldığını belirtti.

Haberin devamında sözlerini bu alanların artık hazinenin kontrolünde olduğunu dile getiren Ali Güvenç Kiraz; yabancı ülke vatandaşları dahil, askeri alan sınırlarında yer alan bölgelerden arsa alınabileceğini belirtti.

Eski yönetmeliğe göre yabancıların bu bölgelerden güvenlik nedeniyle arsa alımının engellendiğini belirterek söz konusu arazilerin İçişleri Bakanlığı kontrolübe verildiğini yineledi. Ali Güvenç Kiraz, kararı yabancı satışlarda kolaylık sağlamak adına hayata geçirildiği şeklinde yorumladı.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın