Arsa Dolandırıcılarının Yeni Adresi Şaşırttı!

Bir süredir İstanbul ve çevre illerde sıkça duyduğumuz arsa dolandırıcıları yeniden hortladı. Özellikle Silivri ve çevresinde sıkça gündeme gelen olaylar insanları tedirgin ediyor. Genellikle yazlık ve denize yakın yerleri seçen arsa dolandırıcıları bu kez rotayı değiştirdi. TOKİ tarafından yapımı süren Kapaklı İkitelli OSB alanına göz diken arsa dolandırıcıları OSB’den arazi almak isteyen iş adamlarına hayali arsa satıyor.

ARSA DOLANDIRICILARI DEVLETE AİT TAŞINMAZLARI SATTI

Arazisi devlet teşviki sayesinde verilen ve inşaatlarının TOKİ tarafından yapılan ve milyarlarca lira harcama planlaması yapılan Organize Sanayi Bölgeleri çetelerin hedefi oldu. Devlet tarafından hazırlanan yeni teşvik politikalarını dahi amaçlarına ulaşmak için kullanan arsa dolandırıcıları kısa zaman içerisinde milyonlarca liralık vurgun yaptı. Arsa dolandırıcıları devlete ait taşınmazları sattı.

TÜRKİYE VERİ İŞLEME MERKEZİ GÜVENİLİR DANIŞMANLAR LİSTESİ İÇİN TIKLAYINIZ

HAYALİ PARSEL SATIŞI

Endüstriyel dönüşüm kapsamında İkitelli OSB mahallesinde yer alan fabrikalar Tekirdağ-Kapaklı’ya aktarılıyor. 54 bin sanayi parseli kapasitesi bulunan ve dünyanın en büyük Organize Sanayi Bölgeleri arasında yerini alacak. Karma OSB’ye taşınmak üzere olan firmalar için devlet uygun fiyatta arsa satışı sağlayıp TOKİ tarafından fabrikalarını inşa ettiriyor. Dolandırıcılar ise bu noktadan sonra devre giriyor. Firmaların İkitelli’den Kapaklı’ya geçecek olmasını fırsat bilen nitelikli dolandırıcılar işadamlarına ücretsiz arazileri 20 bin TL’lik bedelle “Şimdiden yerinizi ayırtın” diyerek satmaya başladı. Hayali satış gerçekleştiren dolandırıcıların sanayicileri mağdur ettiği ortaya çıktı. Çetelere para kaptıran sanayiciler de soluğu savcılıkta almaya başladı.

SAVCILIK DEVREDE

Dolandırıcılıkta bu konuda ön talep toplama yetkisi verilen bazı kurumların da ismi kullanıyor. SABAH’a konuşan İstanbul Sanayici ve Yatırımcı İşadamları Derneği Başkanı Cemal Çoban, “KOBİ’leri uyarıyoruz. Böyle bedeller söz konusu değil. Kimseye paranızı kaptırmayın” dedi. Bu konudaki şikâyetleri takip ederek savcılığa bildirdiklerini belirten Çoban, şu uyarılarda bulundu: “Dünyanın en büyük OSB’lerinden biri kuruluyor. Cazip koşulları nedeniyle yer almak isteyen çok sayıda işadamı var. Biz bakanlıktan ön talep toplama yetkisi aldık. Ancak burada hiçbir ödeme gerekmiyor. Ödemelerin tamamı TOKİ’ye yapılacak. Sizden para talep edenleri savcılığa bildirin.

Bunları da sevebilirsiniz