Antalya Kaş’a Yeni Havalimanı İçin Onay Verildi

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü Antalya’nın Kaş ilçesine yapılacak olan yeni havalimanına onay verdi. SGHM’den alınan izinlerin Ulaştırma Bakanlığı tarafından onaylanmasından sonra ihale sürecine geçilecek. İhalenin hangi modelle yapılacağı kesinleşmezken daha şimdiden devlerin radarına girdiği gözlerden kaçmadı. Yapılacak yatırımın Türkiye’ye 2 Milyar USD katkı sağlayacak

Sabah Gazetesi’nden Seda Tabak’ın haberine göre; projenin yap-işlet-devret modeliyle yapılma ihtimali en olası seçenek olarak gözüküyor. Havalimanının yılda yaklaşık 5 milyon kişiye hizmet etmesi bekleniyor. Antalya turizmine doping etkisi yapması beklenen Kaş Havalimanı Antalya ekonomisine ise yıllık 2 Milyar USD’lik bir katkı sağlayacak. Yabancı turistlerin sıklıkla tercih ettiği yerlerin başında gelen Antalya/Kaş, havalimanı ve yeni yatırımlarla müşteri yelpazesini genişletecek. Gerek yeni yatırımlar, gerek yabancı turistlerin ilgisi Kaş Havalimanı yapımı için ihaleye girmeyi düşünen holdingleri de heyecanlandırmışa benziyor. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün onayının ardından Türkiye’nin dev şirketleri ihale için kolları sıvadı.

KAŞ HAVALİMANI NEREDE

Havalimanının nereye yapılacağı konuları da netleşmeye başlıyor. Gelen bilgilere göre Kaş-Demre Bölgesibib Antalya merkeze 200, Dalaman Havalimanı’na ise 190 kilometre mesafede bulunuyor. Finike’ye çok yakın bir konumda yer alacak olan havalimanı gelişmeye açık olarak planlanması için titizlikle çalışılıyor.

ANTALYA YENİ HAVALİMANI KİM YAPACAK

Kaş Havalimanı Türkiye’nin 2 dev grubu Limak ile IC Holding’i harekete geçirdi. Uzun zamandır ihale sürecini bekleyen iki grubun süreçte aktif rol alacağı iddia ediliyor. Antalya Havalimanı’nda Alman Fraport ortaklığı olan IC Holding’in bu tecrübesini Kaş’a da taşımak istediği ifade ediliyor. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın yanı sıra Türkiye’yi dünyanın havacılık merkezi yapacak İstanbul Yeni Havalimanı ile bu alandaki en iddialı gruplardan biri haline gelen Limak’ın da Kaş’ı istediği belirtiliyor. İki grup Sabiha Gökçen Havalimanı ihalesinde de kıyasıya yarışmış ipi Limak göğüslemişti. Kaş Havalimanı’nı ise kimin kazanacağı yeni taliplilerin olup olmayacağı merak ediliyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Antalya Kaş’a Yeni Havalimanı İçin Onay Verildi” için bir yorum

Bir cevap yazın