Ankara Kentsel Dönüşüm ile İlgili Her Şey!

Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan yazılı açıklamada Ankara kentsel dönüşüm hakkında geniş bilgiler verildi. Şimdiye kadar Ankara’da 20 binin üzerinde gecekondunun yıkıldığı öğrenilirken Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi’nde 18 bin konut yapılacak.

TOKİ ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ekiplerince yürütülen çalışmalara dair yazılı açıklama yapıldı. Ankara Kentsel Dönüşüm kapsamında 5 büyük projede binlerce mülk hak sahiplerine verildi. Yazılı açıklamada Melih Gökçek değerlendirmelerde bulundu. Melih Gökçek Ankara Kentsel Dönüşüm sürecinin hem dünyaya hem de Türkiye’ye örnek olduğunu belirtti. Toplamda 16 milyon 680 bin m² alan içerisinde 20 bin ve üzeri gecekondu yıkıldığını söyledi

İşte bölge bölge Ankara Kentsel Dönüşüm Alanları

MAMAK

Mamak’ta uzlaşma sağlandı. İlçede bulunan 7,5 milyon m² alanda 13 bin 500 gecekondu bulunuyordu. Bu gecekondulardan 9 bin 400 tanesi ile anlaşma sağlandı ve 6 bin 100 tanesi yıkıldı. İnşaatı süren bin 480 konutun yıl sonuna kadar yetiştirilmesi bekleniyor. 5 bin konut ise hak sahiplerine teslim edildi. Bu işlemlerin hepsi “Yeni Mamak Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi” kapsamında hayat buldu

ÇANKAYA – ORAN

Ankara Kentsel Dönüşüm çalışmaları kapsamında “Güneypark Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi” başlatıldı. Çankaya-Oran’da sürdürülecek çalışmaları bu isimle anılacak. Proje kapsamında 7 bin 820 modern ve lüks konut inşa edilecek.

DİKMEN VADİSİ

Çalışmaların gerçekleştiği bir diğer mevki ise Ankara Dikmen Vadisi. Söz konusu bölgede bugüne kadar bin 957 gecekondu sahibiyle anlaşıldı ve bunların bin 785 tanesi “Dikmen Vadisi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi” kapsamında yıkıldı. Bölgede, 443 hak sahibiyle uzlaşma işlemlerinin devam ettiği belirtildi.

ULUS

Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa aksında şimdiye kadar 4 bin ve üzeri konut yıkıldı. Ulus’ta bulunan bu gecekonduların bulunduğu alanda Ankara kentsel dönüşüm çerçevesinde tarihi evlerinin restorasyonu gerçekleştirilecek. Bununla birlikte “Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Projesi” ismiyle tarihi mirasına uygun olarak Hacı Bayram ve çevresi restore edilecek.

TOKİ Kuzey Ankara’ya 18 bin konut yapacak

TOKİ ortaklığıyla yürütülen ve 10 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan “Kuzey Ankara Girişi Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi”nde ise 1. etabın 4 milyon metrekarelik alanında yapım çalışmalarında sona gelindi. Bu kapsamda bölgede 5 bin 807 gecekondunun yıkıldığı ifade edildi. Konutlardan yapımı tamamlananların 2012’de 8 bin 58 hak sahibine teslim edildiği proje çerçevesinde bölgede toplam 18 bin konutun inşa edileceği vurgulandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın