Ankara İçin 11 Yeni Metro Geliyor! İşte Detaylar…

Ankara’da metro hizmetlerini geliştirebilmek için harekete geçen Ankara Büyükşehir Belediyesi 11 yeni metro hattı yapacak. Projenin tamamlanmasıyla Ankara’nın 600 kilometrelik bir metro ağına sahip olması bekleniyor.

‘Ankara Metropolistan Alanı ve Yakın Çevresş Ulaşım Ana Planı’ projesi kapsamında hayata geçirilecek yeni metro hatları 2038 yılında tamamen hazır hale gelecek. Başkentin Belediye Başkanı Melih Gökçek tarafından önerilen yeni metro hatlarını için Gazi Üniversitesi ulaşım ekipleri ve Büyükşehir Belediyesi ortak olarak götürecek.

4 ayrı bölümde tamamlanması beklenen metro hatlarının ilk ayağı 2015-2018 yılları arasında bitirilmesi bekleniyor.
Dikimevi, Nato Yolu, Doğu terminali, AŞTİ, Söğütözü, Forum-AKM, Esenboğa, Gar, Siteler-Karapürçek (teleferik), Gazino, Forum AVM duraklarını kapsayacak. 2. etap Sincan-Yaşamkent (toplama hattı), merkez toplama hattı, Dikmen-Gar, Siteler-Karapürçek (teleferik hattı) arasında yer alacak.

2023-2028 yılları arasında 3. etaba geçecek olan projenin güzergahı ise etap Forum AVM-Sincan, Yaşamkent-TRT hattı olacak. Son etap olan 4’üncü adımda ise Koru-Tulumtaş, Etimesgut-Kazan, Sincan-Temelli-Polatlı ve Kayaş-Elmadağ (Banliyö), Sincan-Ayaş (banliyö).

BÜYÜKŞEHİRE SUNULDU

Proje Koordinatörü Pr.Dr Mahmut Özbay projenin ilgili komisyonlara ve belediye başkanlarına gönderildiği söylendi ve komisyona sunularak teslim edildiğini belirtti.

Alanında uzman akademisyenlerin kurduğu ekip tarafından yürütülen proje Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından incelendiktan sonra Ulaştırma Bakanlığı’na gönderilecek. Bakanlık tarafından projeye ‘uygun’onayı verildikten sonra Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülerek hayata geçirilecek.

Gazi Üniversitesi adına projede yer alan isimlerden olan Prof. Dr. Mahmut Özbay söz konusu projelerin Ankara’nın vizyonuna uygun olduğu görüşüne varılmıştır. İnsanların toplu taşımalarda taşıt trafiği sorununu anlatan ekip, etabın 5’er yıllık bir periyottan oluştuğunu belirtildi.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Ankara İçin 11 Yeni Metro Geliyor! İşte Detaylar…” için bir yorum

Bir cevap yazın