Anıtkabir Tartışmalarına Gökçek Açıklık Getirdi

Son günlerde gündemi meşgul eden Anıtkabir’de yapılan Koruma Amaçlı İmar Planını değişikliği hakkında Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek açıklamalarda bulundu. Anıtkabir ve çevresinin konut imarına açılmadığını belirten Melih Gökçek Anıtkabir karşısında bulunan ve park alanı olarak belirlenen askeri lojmanların Milli Savunma Bakanlığı talebiyle plan değişikliği ile resmileştirildiğini söyledi.

Alınan meclis kararı sonrası yapılan değişiklikle ilgili yazılı açıklama yapan Ankara Büyükşehir Belediyesi söz konusu değişikliğin konut imarına izin vermek anlamını taşımadığını duyurdu. Plan değişikliğinde alanın A ve B olarak tanımlanan iki farklı parsele ayrıldığı da belirtildi. A parselinde hiçbir yapılaşma ve plan değişikliğinin önerilmediğinin ifade edildiği açıklamada, B parseli olarak belirlenen alanın park alanı olmasına rağmen üzerinde mevcut askeri lojman bulunması sebebiyle mevcut lojmanların daha sonra yıkılma ve benzeri bir durumla karşılaşılmaması için plan değişikliği yapıldığı vurgulandı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“B parselinde, park alanı olmasına rağmen Anıtkabir Muhafız Bölüğünün lojmanları bulunuyor. Bu lojmanların ileride herhangi bir sıkıntılı durumla karşılaşmaması için Milli Savunma Bakanlığı bizden buranın imara uygun hale getirilmesi talebinde bulundu. Biz de mevcut lojmanları plana uygun hale getirdik. Yapılan bundan başka bir şey değil. Konuyla ilgili yapılan açıklama ve haberler tamamen asılsız, bilgisiz ve gerçek dışıdır.”

MELİH GÖKÇEK DE KONUŞTU

AA’nın haberine göre Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’te konuyla ilgili, “Milli Savunma Bakanlığı bizden talep etti ve yapıldı. Yapılan da haberde bahsedildiği gibi değil. Anıtkabir sınırları dışında bulunan ve mevcutta park alanı olarak ilan edilmesine rağmen orada bulunan 5 katlı askeri lojmanı resmileştirdik” dedi.

Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun hiçbir şekilde yeni bir yapılaşmaya müsaade etmeyeceğini söyleyen Gökçek, “Yeni bir yapılaşma söz konusu dahi değil. Sadece mevcut askeri lojmanlar resmileşti. Mevcut durum korundu o kadar. Bir kez daha, ideolojik düşünceleriyle hareket eden bir takım oda yöneticileri ve internet siteleri; halkı yanıltarak, algı oluşturma çabası içerisindeler. Ancak yine bilgisiz, yine belgesiz, yine boş çaba içindeler” diye konuştu.

HABER İÇİN TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın