Akçay Barajı ile Sakarya’nın Geleceği Güvende!

Yapımı Sakarya Su ve Kanalizasyon İdaresi tarafından üstlenilen Akçay Barajı’nda sona yaklaşıldı. Sapanca Gölü’ne alternatif olması beklenen Akçay Barajı’nın gövde uzunluğu 36 metreye ulaştı. İçme suyu kaynağı açısında önemli bir yer tutan projenin Pamukova Eskiyayla havza alanında yapımı devam ediyor.

Saski Genel Müdürü’nden bilgi almak için Akçay Barajı’nda incelemelerde bulunan Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu Türkiye’de ilk kez bir yerel yönetimin baraj inşa ettiğini söyledi. Toçoğlu 100 milyon TL değerinde bir yatırımla hem Sapanca Gölü’ne alternatif oluşturduklarını hem de Sakarya’ya enerji üretim kapasitesini arttırdıklarını dile getirdi. 350 bin metreküp kaya dolgu yapılan Akçay Barajı tamamlandığında 75 metre yüksekliğe ulaşacak. Çalışmalar tamamlandığında ise 40 milyon metreküp su potansiyelinin oluşması bekleniyor. Su seviyesinin maksimuma ulaşması durumunda ise yaklaşık 860 dönümlük bir alanı kapsayacak.

Başkan Toçoğlu, gövdede devam eden çalışmaların yanı sıra ekiplerin Akçay Barajı ile Hızırilyas Su Yönetim Merkezi arasında bağlantı sağlayacak 47 kilometrelik çelik isale hattını da tamamladığını vurguladı.

“Yaklaşık 1,5 metre çapındaki hattın 39 kilometrelik kısmında montaj işlemleri tamamlandı. Çalışmaların devam ettiği hattın 3 farklı bölgesinde toplamda 12 mega watt elektrik üretim kapasitesine sahip HES’ler de inşa edeceğiz. İkramiye, Hacımercan ve Hızırilyas bölgelerinde kurulacak HES’ler ile şehrimiz için enerji üreteceğiz. Proje ile içme suyu sağlamanın yanında, şehrimizin enerji üretim kapasitesini iki katına çıkaracağız. Hem Sakarya’mız hem de ülkemiz kazanacak.”

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın