Ulaştırma Bakanı Mega Projelerle İlgili Açıklamalarda Bulundu

AK Parti hükümeti tarafından açıklanan mega projeler ile ilgili gelişmeler sürüyor. Hükümetin en can alıcı projesi olan Kanal İstanbul için Bakan Ahmet Arslan’dan açıklamalar geldi. Yaklaşık 15 milyar USD değerindeki Kanal İstanbul projesinde 5 güzergahta sona gelindiğini belirten Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan “Projeyle birlikte orta ve alt sınıf Boğaz’da ev sahibi olabilecek” diye konuştu.

Sabah Gazetesi Ankara Büroyu ziyarette bulunan Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan mega projeler içerisinde ‘çılgın proje’ olarak adlandırılan Kanal İstanbul projesiyle ilgili bilgi verdi. Yapılan işlemler sonrası hem trafiği rahatlatacağını hem de bölgenin uluslararası bir geçiş üssü olacağına değinen Bakan Arslan; “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile birlikte planlıyoruz. Ekolojik sistemi bozmaması ve tatlı su kaynaklarına etki etmemesi için çalışmalar yapıyoruz.” dedi. Arslan Kanal İstanbul projesinin yaklaşık 15 milyar USD’ye mal olacağını aktarırken bitim aşamasıyla birlikte orta ve alt gelir gurubundakilerin de kanal çevresinde ev sahibi olabileceklerini belirtti.

ATATÜRK HAVALİMANI YAPILAŞMAYA AÇILACAK MI?

Mega projeler ile ilgili bilgiler vermeye devam eden Bakan Arslan İstanbul’da yapılacak yeni havalimanında 3 vardiya 24 saat ucülü çalışıldığını belirtti ve projenin %45’inin bittiğini söyledi. 90 milyon yolcu kapasitesine ulaşılacağı ön görülen yeni havalimanında 2023 hedefleri doğrultusunda 200 milyon yolcuya hizmet verilmesi planlanıyor. Atatürk Havalimanı ile ilgili soruları da cevaplayan Ahmet Arslan söz konusu alanın yapılaşmaya açılmayacağını mevcut binaların fuar olarak kullanılabileceğini söyledi. Arslan özel ve ambulans uçaklar ve helikopterler oraya rahatça inebilir” diye konuştu.

HABERİN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın